Výkopové práce jako test dopravy v centru krajského města. I tak se lze dívat na momentálně rozkopanou křižovatku ulic Pařížská a Velká Hradební. Severočeská vodárenská společnost tu začala rekonstruovat kanalizaci a vodovod. S opravou inženýrských sítí skončí 22. prosince.

TRAGICKÁ SITUACE

A to za situace, kdy vedení města uvažuje o tom, že by se z Pařížské mohla stát jednosměrka. Počítá s tím připravovaný dopravní model centra Ústí. Oslovení obyvatelé považují zdejší dopravní situaci za tragickou.

„Tuhle psali v novinách, že Pařížskou zavřou. Už je načase, posledně mě nějaký magor skoro povalil na přechodu pro chodce. A kolikrát tady opravovali tohle zábradlí, jelikož do něj nabouralo auto,“ stěžuje si senior stojící před zdejší masnou.

Ostatní mu přikyvují. Zprávu o přípravě Strategie rozvoje města a úvahách o zavření Pařížské a dolního úseku Masarykovy třídy četli také.

Proti není ani pošťačka. Práci jí komplikují dodávky, které ve Velké Hradební parkují během dodávky zboží i teď, během uzavírky. „Proplétám se tu a kolikrát chybělo málo a skončila jsem pod koly,“ dodává žena.

Bývalá služebna městské policie v Matiční ulici.
Mladík dům v Matiční už nechce

Stavební práce budou postupovat Velkou Hradební až k Bratislavské ulici vždy za úplné uzavírky silnice. „Tak, aby bylo možné zásobovat obchody v této části městského centra. Žádáme řidiče, aby průjezdu těmito místy věnovali zvýšenou pozornost a respektovali přechodná dopravní omezení,“ říká ústecká mluvčí Romana Macová.

NEUKÁZNĚNÍ ŘIDIČI

Někteří řidiči na to nedbají. I přes dopravní značky do Pařížské od křižovatky s Masarykovou ulicí vyrážejí. U stavby je pak zastaví vztyčená ruka zákona v uniformě městské policie. Strážnice, kterou sem ústecký magistrát pro jistotu postavil, všem vysvětluje, že tudy cesta nevede. „Musíte se otočit a projet kolem Fóra, hlavního nádraží a přes Předmostí,“ říká motoristům s úsměvem.

Objízdné trasy uzavírky v Pařížské ulici.Zdroj: Deník/Pavel Vodný

Často musí tutéž informaci o objížďce opakovat několikrát po sobě. Sotva odkloní škodovku, už se k ní hrne peugeot. O minutu později muž v mercedesu opakuje přesně to samé.

„Četl jsem o tom, ale já myslel, že projedu kolem,“ je překvapený jeden z řidičů. Musel zaparkovat o sto metrů blíž, než chtěl. „Mám to teď daleko do kanceláře,“ dodává.

V Pařížské teď panuje zmatek v dopravě. Kdo se z ní potřebuje dostat do několik metrů vzdálené Velké Hradební, musí objet celé centrum města přes Předmostí. Druhou možností je vzít to serpentinami přes Skřivánek a pak dolů Bělehradskou ulicí.

Běh kampusem ústecké univerzity přilákal v sobotu desítky závodníků.
Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic