Ivan Bartoš, Lukáš Blažej. Oba za Pirátskou stranu. Tak by vypadali zástupci Ústeckého kraje v dolní komoře českého parlamentu za Ústecký ze společné kandidátky PirSTAN. Do předem domluveného pořadí ale zasáhli svými preferenčními hlasy voliči. Aby bylo možné se posunout výše, je potřeba získat alespoň pět procent ze všech hlasů pro daný subjekt. To se povedlo starostovi Malých Žernosek na Litoměřicku Petru Liškovi, který díky přízni voličů vyšachoval ze hry o poslanecké křeslo piráta Lukáše Blažeje. Zatímco Liška získal 9 227 hlasů, Blažeje zakroužkovalo pouze 3 830 voličů. Ten se tak propadl až na páté místo mezi náhradníky společné kandidátky. Před něj se dostala starostka Trmic Jana Oubrechtová, starosta Dolní Poustevny Robert Holec, pirátka Kateřina Stojanová a Milan Šťovíček ze STAN.

Podobného vývoje se Piráti zřejmě obávali již před volbami, stejně jako STAN. Pamatovali proto na takovou situaci i v koaliční smlouvě, kterou uzavřeli před volbami. „Pokud v důsledku preferenčních hlasů získá mandát poslance jiná koaliční strana, než určuje dohodnuté pořadí na kandidátní listině, zohlední koaliční rada a celostátní lídři obou koaličních stran ve svých rozhodnutích vhodnou formu nefinanční kompenzace,“ píše se v dokumentu. Takovou kompenzací by mohl být například vyšší počet předsedů sněmovních výborů, jak řekli zástupci v sobotním volebním vysílání České televize.

K prohození pořadí došlo také na kandidátce koalice Spolu, v tomto případě ale neměla voličská přízeň vliv na zvolení. Místa si totiž prohodil původně druhý Libor Turek, kterého přeskočil krajský radní Michal Kučera. Tomu scházelo jen 229 kroužků, aby z pozice jedničky sesadil místostarostu Litoměřic Karla Krejzu.

Oproti tomu žádný vliv neměly preferenční hlasy na pořadí zvolených poslanců za SPD a za ANO. V případě hnutí premiéra Andreje Babiše dokonce voliči preferenčními hlasy velmi šetřili. S výjimkou premiéra, který jich dostal více než 38 tisíc. To odpovídá více než 28 procentům preferenčním hlasů, poslanci zvolení na dalších místech získali od 1,60 do 2,79 procenta preferenčních hlasů. To jim na posun nestačilo