Miliony dortů a cheesecaků a stovky tisíc muffinů. Tolik pochoutek za rok mají vychrlit linky na dnešním brownfieldu u Chlumce. Než ale oblast provždy zbaví bývalého skladu uhlí, vrátnice nebo vodní nádrže, ještě to chvíli potrvá: developer musí podstoupit řízení EIA kvůli vlivu projektu na životní prostředí. Pokud mu včas dají razítka, po bývalé plynárně v Úžíně má zbýt jen ikonický komín a kryt civilního obyvatelstva, začátkem příštího roku začne CPI stavět a hotovo chce mít v roce 2025.

Dělníci Metrostavu nebo jeho subdodavatelů s technikou, které teď vidí řidiči ze silnice I/30, se zatím činí jen se stavbou kruháku. I ten ale platí developer a hotový ho chce mít už do konce roku. Podle záměru CPI sem nový kruháč přivede denně dalších víc než tisíc osobních aut a stovky kamionů z vytížené dopravní tepny, na níž ústí i nedaleký exit z dálnice D8.

Pokroky jsou vidět na stavbě technologického parku u Předlic v Ústí.
Zapomeňte na brownfield. U chemičky rejdí těžká technika, dělníci postaví haly

Podrobnosti o plánech v Úžíně vyplývají z čerstvě zveřejněného oznámení záměru stavby čtyř hal v CPI Podhorském parku. Podle dokumentu se sem plánuje stěhovat nejen firma, zabývající se výrobou dortů a dalších cukrářských výrobků. Ale třeba i distributor léčiv anebo krmiv pro domácí mazlíčky. Přímo v areálu se přitom počítá i s kamennými prodejnami.

Kvůli zákazníkům bez aut, ale i kvůli stovkám zaměstnanců, kteří mají ve všech halách pracovat ve skladech či v administrativě, mají být v areálu i tři zastávky MHD.

Nový park zahustí dopravu, ale má i pozitiva

Pokud CPI dotáhne projekt do konce, jistě to ještě víc zintenzivní už tak vytíženou dopravu na úzké dvouproudé silnici I/30. Stavba ale na druhou stranu přinese i pozitiva. „Dojde k revitalizaci brownfieldu, v kterém jsou i dnes pozůstatky stavebních konstrukcí v havarijním stavu a jsou bezpečnostním rizikem pro lidi i pro zvěř,“ stojí v oznámení developera.

Pohřeb známého fotografa Petra Berounského se konal v pátek 16. června v prostorách Starého krematoria na Střekově v Ústí nad Labem.
Stovky lidí vzdaly hold Petru Berounskému. "Byl to borec", vzpomínají přátelé

Ten tu chystá řadu ekologizujících a krajinotvorných prvků. A to včetně výsadby a okrasného jezírka, které mají zlepšit estetický a environmentální stav území. Podle developera vznik parku také zvýší příjmy Chlumce a Ústí.

Mohlo by vás zajímat: Obří poutač už je v Ústí nad Labem. Stavba Bauhausu finišuje

Zdroj: Deník/ Janni Vorlíček