Čtyřčlenná skupina pracovníků ČEZ odhalila na objektu Jaroslava Kubína, ústeckého zastupitele, nelegální odběr elektrické energie.
ČEZ žádá doplacení 130 tisíc korun za osm měsíců černého odběru. Rodina je od té chvíle bez elektřiny.
Kubín reagoval trestním oznámením a chce se soudit.
Odmítá černý odběr
Kubín pro Deník uvedl, že si okamžitě vzpomněl na varování, že se na něho před poslaneckými volbami chystá provokace „…a věděl jsem, odkud vítr fouká… nejednalo se o běžnou kontrolu nebo odečty stavů elektroměrů, ale o udání,“ uvedl Kubín. Dodal, že musel jet na jednání s pracovníky ČEZ do Jablonce nad Nisou.
„Údajná škoda činí za 8 měsíců 130 tisíc korun. Přestože zcela prokazatelně za posledních 10 let nepřekročily roční platby za odběr elektrické energie 30 tisíc korun. Poté vám sdělí, že na vás budou „hodní“ a požadují dohodou zaplacení částky „pouhých“ 73 tisíc. Bez možnosti se jakkoliv právně domáhat při uzavření případu navrácení zaplacené částky. Prostě je to dohoda, zaplať, nebo nebudeš svítit,“ uvedl Kubín.
ČEZ: máme důkazy
Ota Schnepp mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Kubínovu kritiku odmítá. „Naši pracovníci z Útvaru netechnických ztrát zjistili neoprávněný odběr na základě porušených svorkovnic plomb a dalších manipulací s elektroměrovým rozvaděčem. Elektroměr vykazoval stejný stav jako při odečtu před několika měsíci! Navíc přístup k elektroměru měl odběratel zajištěn vlastním zámkem, nikdo jiný s ním tedy manipulovat nemohl. I při této kontrole jsme museli požádat odběratele o umožnění přístupu k elektroměru. Jednalo se tudíž o standardní kontrolu, přičemž bylo odběrateli za účasti Policie ČR vše důkladně vysvětleno. Následně je s ním jednáno o dalším postupu,“ uvedl Schnepp.
Ke Kubínovu trestnímu oznámení na ČEZ uvedl, že to je jeho iniciativa, kterou nebude ČEZ komentovat.
KSČM o ničem neví
Že se může jednat o politický komplot, naznačil Kubín slovy: „Když se rozhodnete jít do politiky, nekritizujte veřejně nešvary svých politických oponentů nebo skončíte díky hrdinným, nepochybně anonymním udáním stejně jako já.“
Mezi lidmi se hovoří o tom, že by se mohlo jednat o důsledek politického boje - mezi samotnými ústeckými komunisty.
Kubín měl vystoupit ze strany proto, že by neskončil na volitelném místě poslanecké kandidátky KSČM. Kubín ale oficiálně uvádí, že odešel, protože ho politika, a zvláště neúspěšný boj s údajnou korupcí, již unavovaly.
„Že by za kontrolou pracovníků ČEZ stál vnitropolitický boj ve straně, to je naprostý nesmysl,“ uvedl Pavel Vodseďálek, předseda ústeckého OV KSČM.
A co jeho odpůrci z pravice? Proč, když odchází z politiky? Kromě toho mezi lidmi z politické pravice na Ústecku se hovoří o tom, že Kubín nebyl nebezpečným protivníkem. Jeho kroky byly dopředu dobře předvídatelné. A jeho stížnosti neměly úspěch.
Vzpomínka na ředitele
Podobný je případ Petra Pollaka, bývalého ředitele ústecké Masarykovy nemocnice. Odešel z funkce, když u něho v objektu zjistil ČEZ nelegální odběr elektřiny.
Došlo k tomu v květnu 2005. Deník tehdy uvedl, že elektroměr byl napsán na Pollakovu manželku Elenu, která podepsala dokumenty o tom, že odběr byl neoprávněný a dluh ve výši 491 101 korun v přítomnosti Pollaka uhradila.
Pollak tehdy uvedl, že pokud byla kontrola v jeho domě provedena na základě udání, považuje za jediné možné vysvětlení, že s elektroměrem neoprávněně manipuloval někdo, kdo ho potom energetikům udal.