Surikaty se narodily v ústecké zoo už v květnu, ovšem mláďata zůstávala skryta v doupěti. Dnes jsou zhruba čtyřtýdenní a prozkoumávají každý kout venkovního výběhu.

Jejich rodiči je chovný pár, který byl v ústecké zoo sestaven na podzim roku 2019. Přestože samička byla mladá a neměla s péčí o mladé žádné zkušenosti, první mládě porodila již v lednu následujícího roku.

„Poté následovaly další tři vrhy, vždy po třech potomcích. Poslední a pátý odchov je zatím nejúspěšnější a čítá dokonce šest malých surikat. Takový počet je vskutku unikátní, obvykle se totiž rodí tři až pět mláďat,“ vysvětlil zoolog ústecké zoo Lukáš Štěrba.

Ústecká zoo se po pandemii konečně probouzí. Byli jsme se tam podívat.
FOTO: Tygr váží jako můj děda, smál se školák v ústecké zoo

„Šestice malých surikat již sebevědomě prozkoumává nové prostředí a plně zaměstnává matku i starší sourozence. Kromě mateřského mléka si začaly pochutnávat také na červech a hmyzu, které tvoří podstatnou složku jejich jídelníčku,“ dodává chovatelka Hana Skopcová.

Výběh surikat je umístěn v pavilonu šelem vedle expozice lvů konžských.

„Surikaty patří do skupiny afrických promykovitých šelem. Žijí ve větších skupinách na savanách a polopouštích, kde si vytváří systém tunelů. Pro případy nebezpečí vždy jedna nebo více surikat takzvaně stojí na stráži a při zjištění predátora upozorní celou skupinu, která se ukryje do vyhrabaných nor,“ dodal mluvčí zoo Matěj Kynšt.