Iniciativa hnutí ANO hodlá předložit návrh na úpravu protikuřáckého zákona. Ten by jednou větou zakázal kouřit v restauracích a barech. Záměr rozdělil národ na dva tábory. První ho kvituje. Druzí namítají, že hospodu bez cigarety si neumí představit.

Pro zákaz kouření

Základní argument zastánců zákazu  kouření je ten,  že by kuřáci neměli nutit nekuřáky dýchat cigaretový kouř. „Nemám rád zákazy, ale v tomto případě jsem pro. Hlavně na Ústecku je málo nekuřáckých prostor, takže musím chodit do smradu," vysvětluje Karel Dvořák.

Běžnější už je
v hospodách nekouřit
Téměř všechny evropské země zakazují kouřit ve veřejných budovách a prostranstvích, což znamená i zastávky. Mezi ně patří také Česká republika. Poslanci před pěti lety rozhodli, že restauratéři musí oddělit prostory pro nekuřáky. Jenomže  dvacítka evropských zemí striktně zakazuje kouření v restauracích a barech. Jsou jimi Anglie, Bulharsko, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko,  Irsko, Itálie, Litva, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Švédsko a Turecko.

Souhlasný názor přidala Michaela Cvachová, která by však kuřákům zřídila alespoň salon.„Já jsem také pro s tím, že si v hospodě budou moci určit, kde se může kouřit. Na Ústecku vím o jediné nekuřácké hospodě a ta je pokaždé úplně plná," uvedla  Michaela Cvachová.

Proti zákazu kouření

Odpůrci  zákazu se odvolávají na majitele podniků a jejich svobodné rozhodování. Mají obavy, že by kuřáci přestali chodit do hospod a ty by krachovaly. „Podle mě je hloupost přikazovat majiteli podniku, kdo tam může a nemůže chodit. Je to můj podnik a zákazníkům chci vyjít vstříc, což jsou většinou kuřáci," řekl Dan Steiner.

Zákaz kouření vidí jako zásah do svobodného podnikání také Tereza Tříšková. „Zápach z cigaret nesnáším, ale přesto si myslím, že každý podnikatel by se měl rozhodnout, jestli povede kuřácký nebo nekuřácký podnik. A každý by se měl rozhodnout, jestli navštíví kuřácký nebo nekuřácký podnik," uvedla Tereza Tříšková.

ANO nekouřit?

I mezi majiteli restauračních zařízení se najdou ti, kteří s novým zákonem sympatizují. „Je to moderní a zvedá to úroveň zařízení i hostů. Prostředí je příjemnější a kvalitnější. Navíc je to i ekonomicky výhodné, jelikož nebudou propálené ubrusy a nemusí tak často malovat zažloutlé zdi. Nemusí se větrat a rizikovost požárů z nedopalků taky rapidně klesá, takže hurá do nekuřácké Evropy," zhodnotil majitel ústeckého podniku Tomáš Dudek.

Nový návrh zákona předkládá za hnutí Ano poslanec Radek Vondráček. Podle něj hodlají prosadit zákon co nejrychleji, aby platil už od nového roku. Kouření by se tak zakázalo pouze jednou větou, kdy se k dosavadnímu zákonu přidá „zákaz kouření ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování".

Diskutovat k tématu můžete na našem Facebooku.