Tělesně a mentálně postižení lidé potřebují hlavně kontakt s lidmi. Právě o to se postarali další ocenění cenou Křesadlo, Míroslav Wedlich, společně se svými kolegy Miroslavem Bednářem a Marcelou Borytovou. Vytvořili totiž projekt Kuželny pro tělesně postižené. Sehnali dotaci a od srpna 2010 v TJ Lokomotiva Ústí nad Labem začala kuželna pro klienty Domova pro osoby se zdravotním postižením v Doběticích (DOZP) fungovat.

Klienti domova jsou navzdory svému handicapu součástí klubu kuželkářů a neformálně se zařadili mezi běžnou společnost.

„Koncem roku 2009, v pátek kolem šesté hodiny večerní, vběhl do našeho domova člověk a chtěl po mně přesný název zařízení, IČO a tak, že to potřebuje, že musí rychle něco napsat a že se pak někdy zastaví a vše mi vysvětlí," popisovala Vendula Veselá z DOZP v Doběticích, proč poslala nominaci do Křesadla. „Jeho chování mě překvapilo a hlavně zaskočilo, ale ve vánočním shonu jsem na to zapomněla."

Jenže ten „divný" pán Wedlich dorazil hned v lednu s připraveným projektem a s nabídkou volnočasové aktivity pro klienty DOZP, právě s kuželkami. „Na konci roku 2009 jsem na podzim začal hrát ligu neregistrovaných," popisoval to sám Wedlich. Přitom jsem poslouchal těžkosti s velkými náklady na provozování kuželny."

Tehdy se někdo zmínil, že daleko před rokem 2009 chodili zdravotně postižení na kuželnu. „Což byl také určitý příjem za pronájem drah pro TJ Lokomotiva," popisoval Wedlich, jak dospěl k tomu, že by mohl pomoci.

„Jak se však zvýšily poplatky, tak přestali zdravotně postižení chodit, přitom jsou ubytování v DOZP Všebořice přímo za kuželnou. Na konci roku 2009 jsem zaregistroval, že Nadace O2 vypisuje dobrovolnické dotační tituly na Pomoc komunitě. V tomto okamžiku se to vše spojilo," řekl.

Každý trénink něco stojí a klienti DOZP by provoz kuželny ze svých příjmů jen těžko pokryli. „Míra Wedlich je však člověk, který když se do něčeho dá, tak vše musí klapat ke spokojenosti všech," navázala na jeho líčení opět Veselá.

„Každý rok znovu a znovu podává projekty a oslovuje sponzory a ještě se nám od roku 2010 nestalo, že bychom každé pondělí nebyli v kuželně. Vždy peníze na provoz sežene."

V roce 2012 svým nadšením strhl i partu mladých lidí, stal se jejich poradcem i průvodcem a pomohl jim podat projekt do vyhlášeného programu Think Big, projekt Vřelá srdce nejen o Vánocích.

„Díky „našim trenérům" získali naši klienti další peníze na trénování a nákup sportovního vybavení, jako boty, trika, koule, ale hlavně další kamarády a ani v letošním roce se nemusíme bát, že zůstaneme bez tréninků, na rok 2013 máme díky našim trenérům peníze zajištěny," uzavřela Veselá.