Oproti poslednímu měření před dvěma týdny se tak situace nezměnila. Hygienici letos sledují kvalitu vody na 17 místech, sezona byla zahájena už na 15 z nich.

Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. S horší kvalitou vody musejí počítat také lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku. Na hladině se může objevovat fytoplankton, tedy například řasy.

Voda nevhodná ke koupání je v Přírodním koupališti v Prunéřově. Obdobná situace je i ve Vysoké Peci na Chomutovsku.

Naopak kvalitní voda je v zatopené jámě v Chlumci na Ústecku, Kamencovém jezeře v Chomutově, v nádrži Barbora na Teplicku, v Matyldě u Mostu, Jetřichovicích na Děčínsku nebo na Nechranické přehradě. Sezona ještě nezačala v Chabařovicích na Ústecku, kde probíhají stavební úpravy. Kvalitu vody hygienici zatím nehodnotili v jedné ze dvou nádrží ve Velkém Šenově na Děčínsku.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září.