VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvartýrování vojsk Ústí neušlo

Ústecko – Začínal třetí rok sedmileté války, 1758. Čas to byl nejistý, ačkoliv po předchozích útrapách se měšťané ústečtí dočkali částečného zklidnění situace.

19.6.2012
SDÍLEJ:

Tito vojáci císařovny se na Ústecku během sedmileté války nacházeli nejčastěji.Foto: DENÍK/Karel Pech

Hranice hlídali Chorvati, bojující strany si přes zimu vyměnily zajatce a ve městě postupně kvartýrovala vojska všemožných rakouských pluků.

V červenci se dokonce válečné štěstí načas obrátilo. Prusové krále Friedricha II., zvaného Veliký, totiž ustoupili od Olomouce a v ústeckých kostelech kněží sloužili slavnostní Te Deum. „Tři neděle nato se u Chabařovic objevili Chorvaté generála Hadika, kteří začali vyspravovat silnice vedoucí do Saska k zamýšlenému vpádu," popisuje válečnou situaci na Ústecku ústecký historik Martin Veselý v knize Válečné dějiny Ústecka.

Vojenský tábor

Pro tažení do sousední země začalo rakouské velení shromažďovat v okolí Ústí a Teplic invazní armádu. Z Litoměřic se sem 9. srpna přesunula celá posádka i s pekárnou. Krásný Les a Petrovice se rázem ocitly v těsném sousedství vojenského tábora.

Právě odtud pak 25. srpna vpadli habsburští vojáci císařovny Marie Terezie na území Saského království. Jejich postup měl ovšem doslova jepičí život,  neboť Friedrich II. ještě ten samý den zvítězil v dosti krvavé bitvě u braniborského Zorndorfu.

Rakušanům nezbylo než zastavit a utábořit se v Sonnescheinu. I sem pak Ústečtí posílali vojákům zásoby. Polní maršál Daun, jehož pruský král nazýval škodolibě „tlustou excelencí od Kolína," musel v mezičase značně přehodnotit a přepracovat své válečné plány.

Návrat do Čech

Nakonec se Daunovi podařilo zvítězit 14. října  v bitvě u Hochkirku v Horní Lužici. Drážďany mu ovšem zůstaly uzavřené, zmocnit se jich nedokázal. Nezbylo mu, než se 16. listopadu vrátit do Čech. Sám Daun pak hranici překročil u Petrovic a za svůj hlavní stan si vybral zámek v Trmicích.

Marně pak ústečtí konšelé doufali, že alespoň pro tentokrát zůstane město ušetřeno zimního kvartýrování. Museli ubytovat pluk infanteristů hraběte Esterházyho.

Ubytovacím povinnostem ovšem neunikly ani okolní vsi a obce. Další pluky se zabydlely ve Všebořicích, Chabařovicích, ve Strážkách a jinde. Nastal rok 1759 a na civilní obyvatelstvo se hrnula jedna pohroma za druhou a ani 14 tisíc mužů, hájících hranice, jim nedokázalo zabránit. Bylo jich totiž příliš málo.

Panika z Prusů

Začalo to na velikonoční neděli, 15. dubna. Tehdy pruský princ Heinrich překročil v několika proudech hranici se Saskem. Zpráva o tom se šířila rychlostí blesku a mezi lidmi vyvolala paniku. Oprávněně, protože útrapy, jež následovaly, dokonale překonaly utrpení z let minulých.

Autor: Janni Vorlíček

19.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Největší riziko pracovního úrazu hrozí v pondělí dopoledne, varují odborníci

Ústí nad Labem - Opava.

Basketbalista Davenport nepřesvědčil, Teague má čas do Vánoc

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

FOTO: Vánoční Drážďany chrání proti teroru policejní hlídky i betonové zátarasy

Drážďany – Sto tisíc návštěvníků, třítunová štola, ale také betonové zátarasy a všudy přítomní policisté vybaveni pistolemi, pepřovými spreji a obušky. Přesně tak vypadal v sobotu drážďanský Striezelmarkt, jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu.

Ach ti čeští muži. Čtvrtina shání dárky na Štědrý den

Severní Čechy - Zatímco ženy jsou vzorné a každá čtvrtá už má dárky nakoupené od října, čtvrtina mužů je naopak hodlá řešit až na poslední chvíli. 

FOTO: Tvořivé Ústí nabídlo v muzeu fortel i zajímavé příběhy

Ústí nad Labem - V sobotu patřila celá budova muzea lidem se šikovnýma rukama a trpělivostí pracovitého mravence. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT