Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli podat obžalobu na dvě fyzické osoby kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie už loni v prosinci. Vrchní státní zastupitelství nyní jejich návrhu vyhovělo.

„Trestných činů se měly dopustit v souvislosti s plánovanou výstavbou vědeckotechnického parku v Ústeckém kraji Nupharo Park,“ sdělil v prosinci mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej s tím, že oba podezřelí měli v žádosti o poskytnutí dotace adresované ministerstvu průmyslu a obchodu uvést nepravdivé a zkreslené údaje a některé podstatné údaje zamlčet.

Zasazení stromů mělo symbolizovat filozofii a budoucí růst projektu vědeckého Nupharo parku.
Nupharo park u Libouchce čelí trestnímu oznámení z ministerstva

Z veřejných rozpočtů tak měli neoprávněně ukrojit téměř 300 milionů. Trestní stíhání osob, jejichž totožnost zatím není zřejmá, zahájili kriminalisté na jaře 2020. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí až deset let vězení.

S projektem na vědecko-technologický park v Libouchci přišli v roce 2011 pražský developer Milan Gánik a matematička Jana Ryšlinková, o dva roky později dostal od EU a státu obří dotaci. V plánu bylo propojit veřejný a soukromý sektor v oblasti udržitelných technologií a inovací i poskytnout zázemí start-upům. To se ale nakonec nikdy nepodařilo, do parku na odlehlém místě severních Čech se nájemci nikdy nenahrnuli v dostatečném množství tak, aby si na sebe vydělal.

Zasazení stromů mělo symbolizovat filozofii a budoucí růst projektu vědeckého Nupharo parku.
Soud poslal Nupharo Park u Libouchce do úpadku

V roce 2017 na sebe zkrachovalý park sám vyhlásil insolvenci, když dlužil stavební firmě i bance. Před třemi roky kvůli parku navíc podalo MPO trestní oznámení. V roce 2017 na sebe zkrachovalý park sám vyhlásil insolvenci, když dlužil stavební firmě i bance. Před třemi roky kvůli parku navíc podalo MPO trestní oznámení.