Na třetím povodňovém stupni ohrožení bylo Labe brzy ráno v Děčíně, Ústí nad Labem (647 cm, 28. prosince 2023 v 8.00), Litoměřicích a Kostelci nad Labem na Mělnicku. V Němčicích na Pardubicku hladina Labe ze třetího na druhý stupeň klesla kolem 03:00. Před půlnocí na stupeň ohrožení vystoupala Vltava v Českém Krumlově, na druhý stupeň se vrátila o tři hodiny později.

Povodňovou pohotovost hlásily brzy ráno vedle Němčic a Českého Krumlova také Labe v Mělníku, Vltava ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, Ohře v Lounech, řeka Bílina v Trmicích na Ústecku, Sázava v Kácově na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku, Chrudimka na vodočtu Padrty na Chrudimsku a řeka Morava v olomouckých Nových Sadech.

Zatopená protipovodňová vana v Ústí nad Labem. (27. prosince 2023) Vana se začala stavět v roce 2009, budování trvalo dva roky.
FOTO: Protipovodňová vana v Ústí nefunguje. Klapku ŘSD opraví, až voda opadne

Hladiny toků se začaly zvedat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Od úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly, anebo mírně klesaly. Vzestup hladiny se ještě očekává kvůli dotékání vody z povodí na Labi v Ústeckém kraji.

Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se například v úterý zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.

LAGUNA V PŘÍSTAVNÍ ULICI

Komplikace voda způsobovala v dopravě, zaplavila některé silnice nebo podjezdy. V Ústí nad Labem je kvůli vodě uzavřena část Přístavní ulice a to v úseku mezi železničním a Benešovým mostem. Řidiči jedoucí z Lovosic do Děčína (i opačně) musí tento kousek zavřené silnice objet přes centrum města.

Labe v Ústí nad Labem 27. prosince 2023 dopoledne.Část ulice Přístavní v Ústí je pod vodou, objížďka vede přes centrum města.Zdroj: Deník/Martin Košťál