Momentálně (středa 3. ledna 16.00) hladina řeky kolísá kolem 481 cm. Přes šest metrů byla naposledy 29. prosince. V tu dobu byla kvůli vodě neprůjezdná část ulice Přístavní ulice pod Benešovým mostem a zatopeny byly i podzemní garáže u hlavního vlakového nádraží. Na Střekově byla místy zaplavena stezka. Větší škody však voda nenapáchala.

Povodeň v roce 2002. Velká voda v Ústí nad Labem dosáhla téměř na 12 metrů a čtvrť Střekov odřízla od zbytku města. Problémem byly i chybějící účinné protipovodňové zábrany.
Ústečanům ožily hrůzné vzpomínky. Povodeň v novém tisíciletí řádila několikrát

Jestli odolá vana pod Benešovým mostem další velké vodě, která se momentálně žene na krajskou metropoli, není jasné. To, že se z ní mezi svátky stala laguna, a řidiči museli inkriminované místo objíždět přes centrum města, zapříčinila nefunkční zpětná klapka. Ředitelství silnic a dálnic, které vanu vlastní, chce problém s klapkou vyřešit během čtvrtka.

ČHMÚ vydal výstrahu před velkou vodou, která platí od čtvrtka 4. ledna do odvolání. Počítá opět s dosažením druhého stupně, předpovědní modely jsou však ještě varovnější. Povodňová pohotovost (druhý stupeň) může podle odborníků na Labi nastat ve čtvrtek po poledni. „Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny,“ varuje ČHMÚ.

Připomíná také možnost vyvracení stromů v podmáčené půdě nebo zatopení silnic a radí sledovat aktuální vývoj situace. „Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Omezte pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů,“ vypočítávají meteorologové.

Mohlo by vás zajímat: Na Ústí se blíží druhá povodňová vlna. Vydrží vana tentokrát?

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura