Nejvyšší povodňový stupeň platí v krajské metropoli od úterý. Pravidelně probíhá monitoring stavu hladiny, město pak své občany informuje městským rozhlasem o nejdůležitějších informacích.

Pohled z Mariánské skály na Přístavní ulici a most E. Beneše.
Labe v Ústí je na třetím stupni a stoupá. Voda je i na silnici pod Benešákem

Na Střekově zatím neprobíhá stavba protipovodňových zábran, přestože řeka mírně stoupá, neblíží se razantně k 700 centimetrům, tedy k výšce, při které protipovodňové zábrany musí na místo. Materiál pro výstavbu se ovšem podle primátora města Petra Nedvědického (ANO) začal navážet.

V Ústí již byla zavřena část Přístavní ulice, a to v místě pod Benešovým mostem, kde Labe zaplavilo hlavní spojnici mezi Lovosicemi, Ústím a Děčínem. Přesto museli na místo profesionální hasiči, řidiči totiž nerespektovali zákazové dopravní značky a uvízli osobními vozy v laguně rozvodněného Labe.

„Hasiči vozidla vyprostili pomocí navijáku a řidiče si převzala Policie ČR,“ dodali představitelé Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje s tím, že na druhý svátek vánoční vyjížděli k 65 událostem napříč celým krajem. Jednalo se většinou o čerpání vody, popadané stromy a uvolňování naplavenin na rozvodněných vodních tocích.

Nadále platí, že lidé by se neměli pohybovat v blízkosti vody, na cyklostezkách a uzavřených částech komunikací.

V pozoru jsou i okolní obce

Situaci s neklidem sledují i v obcích na Ústecku. Například v Dolních Zálezlech, kde v nedávné minulosti voda napáchala mnohamilionové škody, byla svolána povodňová komise. Vesnici na pomezí ústeckého okresu ohrožuje v podobných situacích hned čtveřice průchodů k řece. K zásadním potížím tam nyní zatím nedochází.

Na Boží hod vánoční zasahovali hasiči v Ústeckém kraji u 125 událostí. Nejvíce převažovaly technické události spojené s vodou, v Rybništi na Děčínsku zasahovali na hrázi Velkého rybníka.
Zatopené sklepy, ucpaná koryta potoků. Hasiči měli na Boží hod napilno

„V obci není v ohrožení majetek ani zdraví občanů. V případě změny budou majitelé dotčených nemovitostí kontaktováni přímo povodňovou komisí obce,“ řekla starostka Magda Pejšová. Zároveň uklidnila obyvatele, že se nepředpokládá překročení vodního stavu 680 centimetrů, při kterém může dojít k lokálnímu zaplavení sklepů, rozlití vody v lesoparku a zaplavení silnice.

V Povrlech byl uzavřen z důvodu vysoké hladiny Labe podjezd na Děčín v Labské ulici. V pohotovosti jsou také místní hasiči, kteří provedli údržbu a zkoušku čerpadel a dalšího vybavení pro případ zásahu.

Mohlo by vás zajímat: Labe v Ústí je na třetím stupni a stoupá. Voda je i na silnici pod Benešákem

Zdroj: Deník/Martin Košťál