Zkušenost s tím má například Ústečan Martin a jeho rodina. Už jsou zavření doma v karanténě. Nemají horečky, jen bolesti hlavy a ztratili čich. Další dny doma je ještě čekají.

„Lidi si myslí, že na test se dostanou hned druhý den, ale tak to není. Manželka ulehla s příznaky covid-19 ve čtvrtek 22. října, a protože její lékařka nemá v pátek ordinační hodiny a v pondělí až odpoledne, tak rezervace na odběr na nás ze systému vypadla až na 30. října odpoledne. Je to obrovské zpoždění,“ vylíčil svou zkušenost.

Ústecká epidemioložka Eva Patrasová z krajské hygienické stanice reagovala s tím, že pořád jednají o navyšování kapacit. Neustále prý přibývá lidí, které je potřeba otestovat, i nemocných.

V Ústí nad Labem jsou přitom jen tři odběrová místa. V Masarykově nemocnici, v sídle Státního zdravotního ústavu v ulici Prokopa Diviše a ve zdravotním středisku na Novosedlickém náměstí na Střekově.

„Minulý týden kapacity navyšovali a byly v tu ránu obsazené. V Teplicích pracovali i o víkendu, do hodiny měli obsazeno. Nemůžeme ani chtít, aby odebrali například dvě stě vzorků, když má laboratoř kapacitu jen sto. Největší problém je s nedostatkem lidí,“ řekla Patrasová.

Celková kapacita odběrových míst v Ústeckém kraji je podle ministerstva zdravotnictví 1 879 vzorků denně. Osm laboratoří, které v regionu působí, jich zvládnou za den vyhodnotit 1 598. Například ve čtvrtek 22. října jela odběrová místa i laboratoře naplno, do naplnění všech kapacit zbývalo jen zhruba 100 odběrů a v laboratořích 160 testů. A to za celý kraj.

Po odběru už pacient na výsledky tak dlouho nečeká, obdrží je do dvou dnů.

Jak vysvětlil Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, která zastřešuje Ústeckým krajem zřizované nemocnice, navýšili postupně ve všech svých odběrových centrech, tedy v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, kapacity odběrů prováděných každý den. Tedy včetně sobot, nedělí a svátků. „V odběrovém centru v ústecké Masarykově nemocnici, které je zařazeno do celorepublikové sítě center, jsme prodloužili odběrové hodiny od sedmi do devatenácti hodin,“ přiblížil.

Čekací lhůty na covidové testy jsou různé. Rychlost objednání je závislá na tom, kdo konkrétního pacienta na testy poslal. Zda praktický lékař, hygienická stanice, nebo je to samoplátce. Ti se dostanou na testy nejrychleji. „Objednací lhůty od lidí označených hygieniky nebo praktickým lékařem se odlišují od samoplátců proto, že každá skupina má přes den vymezený čas tak, aby se navzájem nepotkávaly a zamezilo se co nejvíce šíření nemoci covid-19,“ upřesnil.

Ústečan Martin a jeho rodina se ovšem testů nejspíš nedočká. „Když jsme mluvili s lékařkou, shodli jsme se, že to tak pozdě už nebude mít smysl. To je docela paradoxní,“ dodal.