Stačí se zaměřit na tu část trasy trasy, procházející Zahradou Čech.

OD ROVINY DO KOPCŮ

Třeba šestačtyřicet kilometrů ze Štětí k Církvicím. Labské břehy se pozvolna proměňují, krajinná scenérie dostává jiný charakter a jízda docela novou atmosféru. Na začátku v roudnických rovinách začnou překvapovat nečekané, tu a tam vyskakující bubliny kopečků a kopců, z nichž dominantní je ovšem staroslavný Říp.

Pak se před cyklistou objeví bělostná zářící silueta Litoměřic, s "raketou" svatoštěpánské věže mířící do oblak. To všechno na pozadí bujně vyskakujících kopců pravobřežního středohoří. Najednou jako orel roztáhne křídla Máchův Radobýl.

Přes pableskující řeku je vidět daleko do podřipského kraje. Rovinu náhle naruší silueta Házmburku, prodchnutého zvláštním „geniem loci". Najednou se horizont zlomí v pitoreskní, divoce zvlněné Milešovského středohoří. To už ale poutníci šlapou v sedle po břehu Píšťanského jezera, obklopeni vlídnými žernoseckými svahy plnými vinné révy na vinicích, jež pamatují ještě Karla IV.

Vzápětí se vysoko nad údolím Labe vynoří tři ztepilé kříže Kalvárie. V tu chvíli cesta míří do jednoho z nejkrásnějších meandrů světa, Brány Čech, neboli Porty Bohemiky. Lesy kudrnatě pokrývají vršky a padají až k samotné řece.

ZAJÍŽĎKY DO OKOLÍ

Po chvíli stezka míjí libochovanský zámek, vzápětí jakoby z nebe sestoupila svatá Barbora a posadila na vrcholek levobřežního hřebenu bílou pralinku kostelíka v Dubičkách.

Kdo chce vidět víc, může občas z Labské stezky sjet a vyhledat zajímavostí okolo. Kupříkladu u Štětí zajet po stopách loupežníka Štětky do obávané jeskyně Mordloch. V Roudnici si udělat zastávku v cukrárně Dortletka a smlsnout si na stejnojmenné sladké pohádce, poté nasednout na Podřipský motoráček a prohlédnout si barokní perlu, zámek v Libochovicích.

Případně lze využít cyklobus do středověkého Úštěka. Ostatně, cyklobusy zajíždějí do kopců dál od řeky a zase zpět břeh. Díky nim je možné cestovat do Velemína, Třebenic, Verneřic. V Nučnicích turisty přepraví přívoz na druhý břeh. Tam najdou libotenickou Galerii kraslic nebo židovickou Levandulovou farmu, nebo pevnostní město Terezín. V Litoměřicích na smysly tuláků po kraji útočí kavárny, restaurace, pivovary, další galerie, sakrální památky, vyhlídkové věže, podzemí.

KOUPÁNÍ V JEZEŘE

Píšťanského jezero nabízí koupání v průzračné vodě i malebný pohled na kotvící čluny a jachty. Ve Velkých Žernosekách v zámku nabízejí prohlídku gotických vinných sklepů tesaných do skály. V některém vinařství ochutnávku žernoseckých vín.

Když opět výletníci nasednou na přívoz a vydájí se Opárenským údolím na Lovoš, anebo zpátky do Lovosic, dobře se „nadlábnou" v Cukrovaru. V Církvicích na Ústecku všechny uvítá barokní kostelík Nanebevzetí Panny Marie a další přívozu, tentokráte do protějších Dolních Zálezel.

Odtud cesta vede k Moravanskému vodopádu anebo do zmiňovaných Dubic a ke kostelíku sv. Barbory, kde se jak na dlani naskytne pohled do Brány Čech. To všechno je skutečně jen malý, namátkou poskládaný výčet možností, které Labská stezka poskytuje. Každý si tu prostě dokáže najít to své. Mlsoun i zarputilý sportovec.

Rostislav Křivánek