Jíte kapra? Máme recept na křupavého kapra nebo kapra v papilotě. Nebo raději rybu s méně kostmi? Pak nabízíme candáta na pomerančích pečeného na másle s liškami a s čočkovým salátem a zeleninou. Máte chuť na zvěřinu? Ozdobou vaší sváteční tabule bude jelení hřbet na rozmarýnu se šípkovou omáčkou a houbovým kubou, nebo dančí svíčková s tymiánem na houbovém ragú. Rozhodně čtěte dál.

Vánoční ryby až od 19. století

Zvěřina a houby byly odedávna tradiční české suroviny. „Ryby se na vánoční stůl dostaly až na konci 19. století. Hlavně díky Magdaleně Dobromile Rettigové, která jejich konzumaci propagovala," říká etnografka Jana Poláková.

Kapr se více rozšířil po 1. světové válce. „Oblíbený byl kapr na modro s octovou či vínovou omáčkou a kořenovou zeleninou, nebo načerno s omáčkou ze sušených švestek a perníku. Podávalo se k němu pečivo, nebo brambory." Salát s majonézou přišel až v 50. letech. Stejně jako Děda Mráz ze Sovětského svazu.

Vánoce mohou být rájem labužníků. Recepty, které najdete na druhé straně, pro vás připravili ti nejlepší šéfkuchaři Ústeckého a Libereckého kraje. Ladislav Pertl už od 13-ti let věděl, že chce být kuchař. Vystudoval teplickou hotelovou školu obor kuchař. Teď tam učí a dělá šéfkuchaře školní jídelny „U Kantora". Jeho motto zní: Vař tak jako by si vařil pro sebe, ale nikdy neseď u stolu sám". Na Štědrý den doporučuje zvěřinu.

Jiří Adamec z Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci vařil pro fotbalisty Olympique Marseille nebo Ivanku Trumpovou a rozhodně je pro šneky. „Šneci jsou pochoutkou. V minulosti bývali běžnou součástí české kuchyně, nyní jsou z Čech a Moravy ve velkém vyváženi do Francie," přidává se Lukáš Uher z ústeckého hotelu Větruše. „Hodí se jako předkrm nebo jednohubka k vínu."

A Lukáš Salov, který na loveckém zámečku Kristin Hrádek u Děčína pravidelně hostí bývalé majitele, hraběnky z rodu Thun Hohensteinů, je pro rybu. Jeho podnik letos v Maurerově prestižním výběru Grand Restaurant 2016 získal 2. místo. Předstihla ho jen pražská restaurace Spices Restaurant and Bar. Hodnotitelé přitom posuzovali 838 gastronomických podniků v ČR.

Kalorická bomba? Kapr ne

Každopádně s recepty těchto odborníků neuděláte chybu a čeká vás výjimečný gastronomický zážitek. Ale pozor! Jezte s rozvahou. Asi vás překvapí, že kapr s bramborovým salátem a majonézou patří mezi zdravější vánoční menu. Aspoň podle analýzy společnosti Treated. S vánočkou, rybí polévkou a cukrovím má asi 1940 kJ. Mezi 28 vyspělými zeměmi se tak Češi řadí na 3. místo. Méně kaloricky hodují na Štědrý den už jen Japonci a Litevci.

V Litvě jedí sledě, zeleninu, vařené brambory, úhoře, celozrnný chléb, kysané zelí, brusinkový pudink, brusinkový kissel, sušenky a brusinkovou šťávu. Nejhůře podle očekávání dopadli Američané a Britové.

Recepty vyhlášených šéfkuchařů najdete v pátečním Ústeckém deníku.