„V sobotu jsme tu měli nárazový boční vítr 12 metrů za sekundu. Proto jsme nejezdili,“ sdělil zástupce města Zdeněk Seifert. Jinak se ale podle něj na krupskou lanovou dráhu aktuální zákazy vlády nevztahují. „Je to dopravní stroj,“ konstatoval s tím, že během neděle byl ze strany veřejnosti o využití lanovky zájem minimální.

Podobně tomu je na Větruši v Ústí nad Labem, kde ale na rozdíl od Komárky mají na lanovce uzavřené kabinky. „Proto také máme omezení na dva lidi v jedné kabince. Jezdíme ale normálně podle jízdního řádu,“ sdělila v neděli večer Deníku obsluha v dolní stanici lanové dráhy, která v rámci ústecké MHD vyváží cestující z nákupního centra Forum na nedalekou Větruši. Obě lanovky mají charakter veřejné služby, pro kterou mají platit vládní výjimky.

Třeba kabinová lanovka na Ještěd v libereckém kraji ale stojí. Podle informací z portálu Českých drah, které jsou provozovatelem, je provoz od 30. ledna 2021 do odvolání přerušen. „S odkazem na vládní opatřeními proti šíření covid-19,“ zní v argumentaci přerušení provozu. Kapacita jedné ze dvou kabinek tu je 35 lidí. Mimo provoz jsou také všechny lanovky v areálu Klínovec.

Vládní nařízení platné od 30. ledna 2021: 
"Zakazuje se provoz lyžařských vleků a lanových drah s výjimkou využití lanových drah pro zajištění dopravní obslužnosti v rámci veřejných služeb a dále s výjimkou využití lyžařských vleků a lanových drah pro zajištění zásobování nebo chodu kritické infrastruktury nebo pro potřeby složek Integrovaného záchranného systému včetně Horské služby.