Chodníky i silnice jsou od pondělního odpoledne v celém kraji jako sklo. Během několika desítek minut došlo k několika vážným nehodám. Nejprve musela policie kvůli dvěma bouračkám a ledovce uzavřít silnici mezi Děčínem a Ústím nad Labem. Záchranná služba ze srážky osmi osobáků a jednoho nákladního auta odvezla do ústecké nemocnice tři zraněné. 

Výrazně vážnější situace byla na dálnici D6 u Lubence na Lounsku, kde záchranáři vyjeli k několika dopravním nehodám. "Došlo k nejméně dvěma dopravním nehodám v obou jízdních směrech. Dálnice je proto zcela uzavřená," uvedla policejní mluvčí Ivona Gazdošová. 

Podle mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka zasahuje u dopravních nehod několik posádek z několika krajů. "Kromě našich posádek jsou na místě také kolegové z Karlovarského a Středočeského kraje, z Plzně přiletěl záchranářský vrtulník," řekl Voleník. Dálnice byla uzavřena téměř celou noc.

Podle odhadu Prokopa Voleníka se při hromadné nehodě na D6 zranilo vážně nejméně pět lidí, dva z nich přepravila do nemocnice letecká záchranná služba. Počet zraněných pravděpodbně ještě vzroste, srazilo se více než dvacet aut, autobus a nákladní auto. Na celé D6 se stalo dohromady šest bouraček. Dva vážně zraněné letecká záchranná služba přepravila do Plzně. Dalších přibližně 35 lidí se zranilo lehčeji, ty sanitky převezly do nemocnic v Kadani, Chomutově, Žatci a Kladně.

Kromě toho policie zasahovala krátce před 19. hodinou v rámci celého Ústeckého kraje u více než desítky drobnějších dopravních nehod. Například v Litoměřicích nabouralo auto do zastávky městské hromadné dopravy v Sovově ulici. Řada dalších bouraček se obešla bez asistence policie. 

Kromě dopravních nehod mají záchranáři plné ruce práce také s úrazy způsobenými pádem na zledovatělém chodníku nebo silnici. Takových výjezdů měli v pondělí večer za sebou několik desítek. Již odpoledne hlásili patnáct úrazů po pádu na ledu. "Žádáme všechny, aby dnes večer nikam nechodili a nejezdili. Chodníky i silnice jsou velmi kluzké. Mnohdy je téměř nemožné se udržet na nohou," apeluje mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Svá slova zopakoval i v úterý ráno, kdy od 5. hodiny ranní za sebou mají záchranáři už desítku výjezdů. Vyjížděli k lidem, kteří uklouzli a zranili se cestou do práce. "Pokud lidé opravdu nemusí, ať nevychází," sdělil. Doplnil, že v pondělí vyjeli přibližně k osmi desítkám osob, které se takto poranily.

V pondělí 19. prosince vyjeli záchranáři ke 405 událostem, z toho stovka lidí se zranila po pádu na ledu. V úterý 20. prosince po poledni to bylo dalších 324 výjezdů, z toho za další stovkou z nich bylo poranění po pádu. "To, že se musí lidé dopravit do práce, zvyšuje riziko jejich zranění, a tím i naše výjezdy," komentoval situaci mluvčí krajské záchranné služby.

Velké problémy hlásily v pondělí i jednotlivá města. V Teplicích namrzly zejména chodníky, lidé proto chodili raději po silnicích. "Když jsem přijel k domu, našel jsem před ním tchyni, která se nemohla dostat k brance. Nemohla přejít chodník. Společnými silami jsme to zvládli, mě pak čekalo ještě šest metrů stoupání po zledovatělé dlažbě. Šel jsem to asi pět minut," hlásil z Teplic Michal Jirsa.

Velké problémy s počasím mají od pondělního večera v Lounech. "Město Louny na základě informací od Technické správy města Loun vyhlašuje mimořádný kalamitní stav. Posyp na ledovku v tuto chvíli neúčinkuje, TSML se maximálně snaží udržet komunikace sjízdné," uvedl v pondělí lounský městský úřad na sociálních sítích.

Záchranná služba žádá obyvatele Ústeckého kraje, aby volali na tísňovou linku pouze v naléhavých případech a umožnili tak komunikaci lidem zraněným v souvislosti s ledovkou. "Zároveň je žádáme o pochopení, že je možné, že sanitka dorazí o něco později, než je obvyklé. Prioritou pro nás je dojet v pořádku k pacientovi a následně v případě potřeby s pacientem do nemocnice," řekl Prokop Voleník.

Most potrápila ledovka. Klouzalo to i na náměstí, kde je vánoční program

Ledovka trápila i Most. Na 1. náměstí  pokračoval v pondělí 19. prosince kulturní program, který je součástí vánočního trhu. Odpoledne bylo na pódiu Divadlo Studna s představením Byla cesta, byla ušlapaná. Shodou okolností byly v tu dobu cesty v Mostě jako kluziště, protože region zasáhla ledovka.

Fotogalerie: Most potrápila ledovka. Klouzalo to i na náměstí, kde je vánoční program

Lidé klouzali nejen na náměstí, ale i na sídlištích či u nemocnice. Přibylo pádů. "Tohle je na brusle!" zvolala jedna z žen, která ztratila rovnováhu na chodníku poblíž 1. ZŠ. Další žena spadla na zem mezi radnicí a Centralem. Večer lidé chodili raději po trávě, auta jezdila opatrně a v ulicích sypaly sůl technické služby.