Společnost Krajská zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, chce získat nové lékaře a zdravotní sestry prostřednictvím stipendií. Studenti medicíny mohou od NF KZ získat až 300 tisíc korun, budoucí zdravotní sestry až 250 000 korun, pokud se zaváží k výkonu povolání v některé z nemocnic KZ po dobu minimálně tří let.

Stipendijní program pro akademický rok 2024/2025 podpořilo představenstvo Krajské zdravotní pro studenty čtvrtých a vyšších ročníků vysokoškolského prezenčního studia v oborech lékař a farmaceut. Pro studenty prvních a vyšších ročníků vysokoškolského studia také v oborech všeobecná sestra, radiologický asistent a zdravotnický záchranář, dále pro studenty čtvrtého a vyššího ročníku vysokoškolského prezenčního studia v oborech psycholog a logoped a konečně pro studenty třetích a vyšších ročníků středoškolského studia v oboru praktická sestra – zdravotnický asistent. Stipendijní programy fungují úspěšně již od roku 2009.

Podpořit budoucí lékaře a sestry, kteří se zaváží pracovat ve vybraných nemocnicích v regionu, tedy i v nemocnicích Krajské zdravotní, se rozhodl také Ústecký kraj. Například studenti medicíny mohou, letos poprvé, dostat stipendia i zpětně na studium od 2. ročníku studia – za celou dobu studia tak mohou od kraje získat až 500 000 korun. Stejně tak všeobecné sestry, které dosáhnou až na 250 000 korun. Přihlásit se přitom mohou o stipendium kdykoliv v průběhu roku.

„Doposud to fungovalo tak, že student, který si zažádal například až v pátém ročníku, obdržel stipendium jen za pátý a šestý ročník. Nyní, pokud se medik zaváže, že bude pracovat u nás v kraji po ukončení studia a zažádá si o stipendium v pátém nebo i šestém ročníku, započítáme mu i ty roky předchozí, pokud o to bude stát. Podobně to platí pro sestry a další obory“ vysvětlil Radim Laibl, radní pro oblast zdravotnictví.

Pravidla pro poskytování stipendií vzájemně oba jejich poskytovatelé sladili. „Rád bych poukázal na skutečnost, že lze sčítat stipendium od Nadačního fondu Krajské zdravotní studentům, kteří současně získali stipendium od Ústeckého kraje, čímž pro ně vzniká velmi zajímavá finanční pomoc pro období jejich náročného studia. Věřím, že tato forma podpory s jistotou budoucího uplatnění ve vybrané nemocnici stabilního zaměstnavatele, jakým Krajská zdravotní nepochybně je, bude pro studenty opravdu zajímavá,“ řekl Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní.

„Řada našich nemocnic prochází, i díky pravidelné podpoře našeho akcionáře, zásadní modernizací. Například naše nové dva pavilony s urgentním příjmem v Děčíně a Chomutově a zcela nový pavilon s kardiocentrem v Ústí nad Labem patří mezi nejmodernější stavby v Ústeckém kraji a proměny čekají i další pracoviště. Věřím, že možnost pracovat v novém, moderním prostředí s nejmodernějším přístrojovým vybavením je pro nastupující mladé lékaře a sestry zajímavým benefitem,“ dodal Štěrba.

Během akademického roku 2023/2024 se do stipendijního programu NF KZ přihlásilo 69 studentů. Pro akademický rok 2024/2025 se mohou studenti hlásit do 20. října. Vše o programu najdete ZDE

Mohlo by vás zajímat: Měsíc po revoluci MHD. Vadí zpoždění, bývá hlavně u spojů ze Střekova. Co změny?

Ústečané stále bojují se změnami v městské hromadné dopravě. | Video: Deník/Jan Pechánek