„Dělaly to naše babičky, snažím se také něco ušetřit. Málo, ale něco. Chodím do lesa pravidelně na procházky, vždycky něco přinesu. Na zátop, na rozhoření. Není to moc, ale třeba takhle alespoň trochu ušetřím,“ přiznává Miloš Bursík, který má chalupu na Nechranické přehradě, že pravidelně vyráží na sběr klestí. Při svých pravidelných vycházkách už nasbíral dřeva poměrně dost, drobnějšího, ale nějaký čas s ním ve své víkendové rezidenci topit může.

Podobně přitom smýšlí čím dál více lidí. Těch, kteří vyráží na sběr klestí do lesů s cílem ušetřit, přibývá. Ale pozor, z lesa se smí zdarma odnášet opravdu jen klestí. Lesní zákon říká, že každý si může odnést z lesa pro svou potřebu suchou, na zemi ležící klest. „Hranice mezi klestím a dřevem je stanovena na zhruba 7 centimetrů v průměru. Nad to už se jedná o dříví, ne o klest,“ vysvětlil šéf Městských lesů Žatec Lubomír Segeš.

Klestí jsou podle lesníků ležící větve nebo různé zbytky vršků stromů, zbytky po těžbě a podobně. Nejedná se o stojící „soušky“ nebo popadané stromy. „V takovém případě už se jedná o dříví a je nutné se domluvit s majitelem lesa,“ pokračoval Segeš. Domluva s majitelem pozemku je podle něj ostatně lepší vždy, aby nedošlo k nedorozuměním.

GPS v kládách

Vysoké ceny a extrémní poptávka zvýšily počet krádeží dřeva v lesích. Letos jich výrazně přibylo. Do konce září jich policisté v Ústeckém kraji evidovali na čtyřicet. Přibylo individuálních, menších krádeží, i těch organizovaných. V polovině případů šlo o přestupky, v té druhé o trestné činy. Například u Valkeřic na Děčínsku vzal lapka dřevo za 125 tisíc. Na Roudnicku pětice pachatelů nejméně pětkrát přijela do lesa nákladními auty a odvezla kulatiny akátového palivového dřeva za 60 tisíc.

„Zaznamenali jsme zvýšený počet krádeží, letos je to častější,“ potvrdila mluvčí společnosti Lesy ČR Eva Jouklová. „Krádeží je více. Vidím občas čerstvé pařezy. Bohužel, zaznamenali jsme toho letos více,“ stvrdil také Lubomír Segeš.

Kromě oznámení na policii se majitelé lesů snaží krádežím bránit pomocí moderních technologií. „Používáme například fotopasti. Využíváme rovněž nejmodernější technologie v podobě GPS čipů, které instalujeme do klád a které sledují jejich polohu. Záznamy z fotopastí i údaje, které poskytuje čipová aplikace, využívá policie k odhalení pachatelů,” uvedla Eva Jouklová.

Lesy ČR letos na velkou poptávku po palivovém dříví reagovaly zvláštní nabídkou. O prodej dřeva „samovýrobou“ nebo nařezaných klád je obrovský zájem. Lidé si mohou koupit až 35 metrů krychlových dřeva. „Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky,“ přiblížil situaci Jiří Groda, pověřený vedením státního podniku.

Některá města v regionu nabízí prodej dřeva, všechna hlásí enormní zájem. Například v Litoměřicích ho před časem nabídli i zadarmo. Na litoměřické Mostné hoře totiž probíhá kácení suchého či škůdci napadeného dřeva. Před časem nabídla radnice svým občanům zdarma pokácené dřevo k využití. Zájem byl tak velký, že vznikl okamžitě pořadník a další žádosti už město nepřijímá.