„Bude to poprvé, kdy do Ústí nad Labem zavítají kamery televize a rozhlasové mikrofony, aby zprostředkovaly přímý televizní přenos z galavečeru, na kterém budou oceněni nejlepší letečtí sportovci České republiky za rok 2023,“ řekl Martin Chovan z Aeroklub České republiky.

Čeští letečtí sportovci byli loni ve světě velmi úspěšní. „Chceme jim tímto galavečerem vzdát hold a povznést tak prezentaci leteckého sportu České republiky na nejvyšší mezinárodní úroveň. Která jiná země si to zaslouží více než Česká republika, letecká velmoc, kterou obdivuje svět více jak 100 let,“ dodal Chovan. Účast na galavečeru potvrdila hlava českého státu Petr Pavel a prezident Mezinárodní letecké federace FAI David Monks.

Leteckými sportovci roku jsou parašutisté. Cenu jim předal prezident Pavel.
Leteckými sportovci roku jsou parašutisté. Cenu jim předal Petr Pavel

„Letečtí sportovci jsou nejúspěšnější ze všech 120 sportovních svazů, které eviduje Národní sportovní agentura. V loňském roce jsme přivezli z MS a ME celkem 16 zlatých, 10 stříbrných a 10 bronzových medailí.“ K tomu se navíc přičítají medaile z MS, které získala Letecké amatérské asociace a svaz modelářů ČR.

Letečtí reprezentanti se představí v sobotu 24. února v celodenním programu na ústeckém letišti, který vyvrcholí večerním galavečerem v ústeckém divadle. „Během 90 minut trvajícího přímého přenosu předávání ocenění sportovcům, uvidí diváci ukázky leteckých sportů v podání herců a i prezidenta republiky, krátké rozhovory se sportovci a to vše prokládané hudebním vystoupením.

Nominované sportovce najdete ZDE

Večer bude moderovat Michal Dusík a Jan Kovařík, režie se chopí Jan Fronc, který je podepsaný třeba pod pořadem Star Dance. V průběhu večera vystoupí herci a zpěváci: Oldřich Kaiser, Miroslav Táborský, Filip Tomsa, Michael Kocáb, Martin Dejdar, Adrian Jastraban a o hudební program se postarají Jitka Čvančarová, Jana Krištof Lehotská, Vlasta Horváth a kapela AC/CZ. Autorem projektu je pár Vlasta Dvořák a Magdalena Šorelová. Pořadatelství se ujal Antonín Kabelka a jeho firma LPS s.r.o. a koná se pod záštitou hejtmana ÚK Jana Schillera a prezidenta republika pana Petra Pavla za podpory Ústeckého kraje a města Ústí nad Labem.

Prezident Petr Pavel se v Roudnici proletěl s akrobatem Miroslavem Červenkou. Prezidentova manželka se kochala pohledem na město a okolí z vrtulníku.
OBRAZEM: Prezident Petr Pavel se v Roudnici proletěl s akrobatem

„Pořady tohoto rozsahu s leteckou tematikou jsme doposud mohli v Ústeckém kraji vidět pouze v Roudnici nad Labem. Připomeňme si například rok 1993, kdy jsme mohli vidět v České televizi celovečerní autorské pořady Vlasty Dvořáka „Večer před startem“ a „Air kontakt“. Asi nikdo z nás nezapomene na pořady a přímé vstupy z legendárních Memorial Air Show. Zní to neuvěřitelně, ale za posledních 32 let televize z Roudnice nad Labem odvysílala 24 hodin živého vysílání a dalších mnoho hodin záznamů s leteckou tematikou,“ zavzpomínal Chovan.

Letecký sportovec roku 2023.Letecký sportovec roku 2023.Zdroj: archiv