Pracovní agentury i firmy sice nabízejí přivýdělek, ale příležitostí je méně.

Na poslední chvíli

„Potýkáme se s tím, že řada studentů se o letní brigádu zajímá až na poslední chvíli, nebo má spíše zájem jen o krátkodobou práci třeba na den nebo dva, ale strávit na brigádě dva týdny či měsíc, se jim nechce," uvedla Marcela Klačanská z agentury Grafton.

„Na Ústecku můžeme zprostředkovat brigády pro několik desítek lidí. Nabízíme práci například v call centru nebo ve výrobě, což není jednorázová záležitost. Problémem je také nespolehlivost některých uchazečů, kteří bez omluvy nepřijdou na pohovor a neplní ani další povinnosti," dodala Marcela Klačanská.

Práci v call centru, ve sklárnách v Dubí nebo v papírnách v Děčíně nabízí studentům také firma Index Nosluš. „Bohužel skončilo Tesco, takže brigády v hypermarketech na inventurách a dalších činnostech ubyly, ale možnosti ještě jsou," řekla Michaela Hrachovcová.

Na jahodách je plno

Pracovních příležitostí ubylo také ve velkých ústeckých firmách. Potvrdila to Marie Logrová, mluvčí Spolchemie.

„Přes léto potřebujeme určitý počet brigádníků jako zástup za pracovníky, kteří jsou na dovolené. Ale řeší se to individuálně, podle potřeb jednotlivých provozů. Přednost dostávají děti našich zaměstnanců. Vzhledem k charakteru výroby nemůžeme ve výrobě zaměstnat lidi mladší osmnácti let," upozornila Marie Logrová.

Plno mají v Zahradě Svádov. „Na sběr jahod už nepřijímáme, ostatně do konce června je sklidíme. Češe se už od pěti od rána, to zřejmě není pro studenty vhodné. V září budeme potřebovat brigádníky na sklizeň brambor, ale ani tahle práce asi nebude pro studenty zajímavá," sdělil Stanislav Štrympl.