Usínali na nich studenti, teď poslouží čtyřnohým miláčkům. Vedení vysokoškolských kolejí univerzity v Ústí věnovalo vysloužilé matrace ze zrušené koleje K6 na Hoření ústeckému Centru pro zvířata v nouzi.

ÚTULEK JE SKORO PLNÝ

Matrace a deky pomohou psům přečkat nadcházející zimu. „Máme tady štěňata i staré a nemocné pejsky. Matrace jim dáváme na boudy a dekami poté zakrýváme i vchody. Máme štěstí, že jsme našli také dostatek peněz na to, abychom do každé boudy dali výhřevnou desku, která ji temperuje celou zimu zhruba na 20 stupňů,“ říká vedoucí útulku Jaroslava Ježková.

Kapacita útulku je momentálně téměř zaplněná, žije tu celkem 56 psů a 58 koček. Každá pomoc „němým tvářím“ přijde podle Ježkové vhod.

„Uvítáme deky, staré bavlněné oblečení a určitě i matrace, ale prosíme, aby to nebyly ty velké molitanové, které se nám nikam nevejdou a psi by je stejně akorát roztrhali,“ dodává Ježková.

Možnost ubytovat se na koleji K6 na Hoření univerzita od září 2016 neposkytuje. Finančně se jí to nevyplatilo. „V průběhu roku jsme pokoje začali vyklízet, použitelný mobiliář a příslušenství jsme si odvezli do klíšského areálu kolejí. Pro matrace jsme už ovšem neměli využití,“ přiblížil ředitel Správy kolejí a menz UJEP Tomáš Kraus.

„Stejně tak pro starší larisy z koleje K3 na Klíši. Přišlo nám tedy líto to všechno vyhodit, tak jsme oslovili útulek, který to uvítal,“ dodal Kraus.

Kolej K6 se nyní využívá už jen pro vzdělávání. Nacházejí se tady čtyři katedry a dvě centra pedagogické fakulty.

VELKÉ STĚHOVÁNÍ

Univerzita počítá do konce roku 2019 se zbudováním Centra přírodovědného a technického vzdělávání v kampusu UJEP.

„Tam se po dokončení stavby přesune přírodovědecká fakulta, která v současné době sdílí budovu v ulici České mládeže 8 s pedagogickou fakultou. Tím se uvolní prostory v budově v ulici České mládeže, kam se následně poté budou moci přestěhovat katedry a centra objektu v ulici Hoření,“ upřesnila mluvčí univerzity Jana Kasaničová. UJEP podle ní dlouhodobě preferuje to, aby univerzita jako celek sídlila v kampusu na Klíši.

„Budovu K6 po vystěhování kateder a center pedagogické fakulty zakonzervujeme, neboť univerzita pro ni nebude mít vhodné využití,“ řekla Kasaničová.

„Samozřejmě bude muset nadále vynakládat nemalé peníze na bezpečnostní a provozní zajištění tak, aby nedocházelo k jejímu chátrání. Z těchto důvodů již univerzita několik let plánovitě hledá pro objekt vhodného kupce,“ uzavřela Kasaničová.