Zápach. Problém, který na Střekově přetrvává i dvacet tři a půl roku po Sametové revoluci. Kromě samotného areálu bývalé mydlárny a výrobny semínkového oleje tu navíc páchne i čistírna odpadních vod. V některých dnech tak silně, že nelze otevřít okno, pokud bydlíte na dolním Střekově v sousedství.

To se samozřejmě už přestává líbit místním obyvatelům. Dokonce to pohnulo Josefem Bílkem, aby napsal otevřený dopis primátoru města. „Procházka od hradu Střekova, přes Vrkoč a vyhlídku Větruši by byla velmi krásná, nebýt jedné nemilé skutečnosti. Směrem od bývalého areálu společnosti Setuza se nesl celým údolím nesnesitelný hnilobný zápach."

„Proč nemůže město proti tomuto nešvaru sídlícímu v centru města jednou a pro vždy zakročit? Proč máme dále naslouchat lžím ze strany jednatelů firem, kteří tvrdí, že zápach by neměl být zdraví škodlivý, nicméně je z něj člověku na zvracení a neexistuje žádná odborná studie potvrzující toto prohlášení," zlobil se v dopise Bílek.

Studie smradu

Vedení města s ním souhlasí. Obzvlášť po té, co poslední odborná studie odhalila viníky zápachu, z nichž největší díl vypouští nástupce Setuzy, Usti Oils. „Ve vyspělém světě je zvykem, že podniky, které výrobou představují zátěž pro životní prostředí, jednají se samosprávou a podnikají opatření, aby ta zátěž byla co nejmenší a nabízí nějakou kompenzaci okolním obyvatelům," podotkl Pavel Boček, náměstek primátora Ústí.

„Tak to už musí být i v Ústí nad Labem. Pokud s námi nezačne Usti Oils jednat samo, tu schůzku iniciuji sám," dodal.

S komunikativností Usti Oils, součástí skupiny Glencore, má ostatně své zkušenosti i redakce Deníku. Vedení se nevyjádřilo ani k protestu místních lidí proti zápachu a ani v minulosti například k výsledkům „smradové" studie, o níž Deník informoval 24. dubna.

Ta prokázala, že většina pachových emisí, které se šíří z areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem, jednoznačně pochází z provozů společnosti Usti Oils, která tu vyrábí rostlinné oleje. Studii zpracovala odborná firma Odour.

Výrobna nemluví

Zápach se v průmyslovém areálu ve čtvrti Střekov měřil v únoru. Podnětem k tomu byly dlouhodobé stížnosti lidí žijících v sousedství areálu, který je v bezprostřední blízkosti obytné zástavby. „Čtrnáct procent pachových emisí z celého areálu bývalé Setuzy emitují posuzované společnosti Oleochem, Infraspol a Energy, zbylých 86 procent emisí pachových látek je produkováno společností Usti Oils," citovala mluvčí některých firem bývalé Setuzy Marie Logrová, závěry studie.

Střekovan Bílek zároveň dal dohromady několik místních lidí. Zakládají sdružení Střekov BEZ zápachu. Pomoci mu lze tipy, či radou, anebo se připojit k jejich aktivitám na Facebooku, na stejnojmenné stránce.

Na stránce je možné kromě diskuse o zápachu sbírat informace ze sdílených článků, případně dalších materiálů. „Dokud budeme rezignovaně sedět se založenýma rukama, tak nic nezměníme. Je třeba něco dělat, cokoliv," dodal k tomu Střekovan.