Recyklace přitom vede ke snížení produkce nebezpečného odpadu, skleníkových plynů, spotřeby vody, ropy a elektrické energie.
V Ústeckém kraji lidé loni vysbírali přes 200 tisíc kilogramů drobného elektra a necelých 620 tisíc kilogramů televizorů a počítačových monitorů.
ČÍSLO DNE: 421V Ústeckém kraji je celkem 421měst a obcí se zpětným sběrem elektrospotřebičů.
„Každý odevzdaný spotřebič představuje úsporu. Například recyklací deseti televizorů se ušetří tolik vody, kolik běžný občan spotřebuje za tři měsíce," přiblížila Kristina Mikulová, mluvčí společnosti Asekol, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů.
V porovnání s ostatními kraji však Ústecký kraj stojí až na předposledním místě. Nejvíce recyklují lidé v Praze, kteří sběrem elektroodpadu za minulý rok snížili produkci CO2 o 4,9 kilogramu na jednoho člověka. Ústecký kraji zredukoval produkci skleníkových plynů pouze o 2,8 kilogramu.
Na druhém místě skončila Vysočina, na třetím Zlínský kraj.
Recyklace se vyplácí
Starou či rozbitou elektroniku by lidé měli odevzdat ve sběrném dvoře, u prodejce elektra nebo v rámci mobilních svozů. Menší spotřebiče mohou vhodit do speciálních kontejnerů. Ke zpětnému odběru lze odevzdat jen kompletní zařízení. Mnohá z nich totiž obsahují nebezpečné látky, jako je kadmium, rtuť, olovo či azbest, které mohou být při pokusu o rozebrání přístroje nebezpečné pro životní prostředí i pro člověka.
„Snažím se recyklovat hlavně velké spotřebiče. U prodejce jsem třeba odevzdal starou ledničku, když jsem šel kupovat novou," řekl Petr Králík z Ústí nad Labem.
Recyklace elektrických zařízení se projevuje zejména v úspoře energií. „Odevzdáním televizorů, monitorů a drobného elektra ušetřil Ústecký kraj 42,342 milionu litrů vody. Takové množství je potřeba k výrobě necelých 34 tisíc sudů piva. Recyklací lidé uspořili 444 594 litrů ropy potřebných na 158 cest kolem rovníku a 9 509 MWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě celého kraje za devět hodin," uvedla Kristina Mikulová.
V českých domácnostech je asi 600 tisíc kusů odstavených televizorů a 400 tisíc nepoužívaných monitorů. Pokud by se všechny odevzdaly k recyklaci, ušetřila by se voda na pět týdnů spotřeby celé republiky.