Poměrně vysoká úmrtnost na rakovinu patří mezi vážné problémy Ústecka. Z dostupných údajů vyplývá, že v okrese zemřelo jen v roce 2016 na zhoubné nádory celkem 329 lidí.

K příčinám vzniku rakoviny patří i znečištění ovzduší jemným prachem, radonem a třeba i azbestem. Sami si ji způsobují kuřáci. Systém ISKO na sledování čistoty vzduchu varuje, že Ústecko už vyčerpalo 28 dní z 35, kdy tu lze legálně překročit imisní limity.

Jak vysvětlil lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, který dlouhodobě sleduje vliv smogu na člověka, jemný prach způsobuje onemocnění cév a srdce. „Prach sám o sobě nejspíš není příčinou rakoviny. Je ale nosičem řady škodlivin, třeba benzo(a)pyrenu, které karcinogenní jsou,“ varoval Šuta.

Zároveň upozornil na další rakovinotvorné látky, které zamořují Ústecko. „Určitě všichni známe eternit, který pokrývači používali jako střešní tašky někdy do roku 1993. Vyrábí se z azbestocementové hmoty,“ popsal Šuta.

Ilustrační foto
V Žatci uvařili pivo pro ženy s rakovinou prsu. Nabízí speciálně vyladěnou chuť

Azbest podle něj patří mezi největší zabijáky způsobující rakovinu plic takového druhu, který téměř nelze léčit. „Osobně jsem byl asi dvakrát svědkem, jak firma poslala na střechu partu Ukrajinců, kteří chtěli eternitové tašky házet z třetího patra do kontejneru. To nelze,“ varoval.

Při dopadu se totiž z eternitu uvolňují jemné částečky azbestu, který se usazuje hluboko v plicích a za 10 až 15 let vyvolá onemocnění. Podobně opatrně zákon nařizuje zacházet s deskami obsahujícími azbest na veřejných budovách ze 70. a 80. let minulého století. Školy, úřady, školky.

Ústecký okres leží také na radonové mapě Čech. I tento prvek způsobuje rakovinu. Vysoké a střední radonové riziko mapa hlásí na velké části krajské metropole.

Ilustrační foto
Onemocníte rakovinou? Deník zmapoval nejzamořenější okresy Česka

Interaktivní radonová mapa s aktualizovanými údaji je dostupná na internetovém portálu České geologické služby na adrese mapy.geology.cz/radon. Vyplývá z ní, že hlavně v kopcích panuje střední radonové riziko, třeba na Severní Terase, na Střekově, v Trmicích, v Malečově. Vysoké pak mezi Neštěmicemi a Mojžířem, případně v okolí Olešnice a Velkého Března.

Zdravotní pojišťovny nesledují náklady na léčení rakoviny a onkologicky nemocných pacientů územně. Za celou ČR vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna podle svého mluvčího Oldřicha Tichého loni na léčbu 14 miliard korun. „Podle odhadů by za rok 2018 mohly překročit 14,65 miliardy,“ uvedl.

Ústecký pavilon Oddělení komplexní onkologické péče pro dospělé pacienty Masarykovy nemocnice V Podhájí prochází od roku 2014 postupnou rozsáhlou rekonstrukcí. Loni v srpnu nemocnice představila stacionář pro ambulantní podání chemoterapie.

Onkologicky nemocní mají k dispozici prostorný aplikační sál se 14 novými polohovacími křesly a s vlastním sociálním zázemím, velkoplošnými TV přijímači a připojením na internet. Kapacita oddělení činí 32 lůžek a léčí se tu během roku až 4 tisíce pacientů. Na modernizaci oddělení přispěla i ústecká revivalová kapela The Boom. „Manželka našeho basáka pracuje na onkologii, ty příběhy jsou smutné,“ dodal Pavel Nepivoda z kapely.