Před půlrokem ohlásil na úřad v Neštěmicích, že někdo odstavil rozbité auto v Drážďanské ulici mezi čerpací stanicí a bývalou autoškolou. Stále tam stojí. „Od té doby pokračovala devastace auta, zmizela například SPZ a další součástky,“ popsal.

Neštěmická starostka Yveta Tomková vysvětlila, že autovraky jsou problém, který vedení obvodu dost trápí. „Zabírají parkovací místa, hyzdí vzhled, poškozují životní prostředí. Odstranění takové nevítané ozdoby ulice je ale zdlouhavý proces. Lidé si myslí, že to neřešíme, ale to není pravda. Musíme dodržet zákony,“ přiblížila.

Zákon umožňuje přikázat majiteli, aby vrak ze silnice odstranil. Pokud to neudělá, nebo není známo, komu vrak patří, může ho odstranit vlastník komunikace, nejprve ale musí uplynout dva měsíce. Ústecká radní a zároveň poslankyně za Ústecký kraj Eva Fialová uvedla, že o těchto lhůtách s kolegy ve Sněmovně vedli dlouhé diskuse. „Ale kvůli tomu, že se to dotýká nakládání s cizím majetkem, o zkrácení lhůty neuvažujeme,“ informovala.

Nefunkční auta přitom zabírají parkovací místa a tím, jak je postupně zloději rozebírají, také hyzdí ulici a obtěžují kolemjdoucí. Potýkají se s tím všechny obvodní radnice.

Proces je složitý a zdlouhavý

Starosta Severní Terasy Jaroslav Šimanovský žehral na dlouhé lhůty i složitost procesu. „Vyvěsit, sundat při dodržení dlouhých lhůt, předat magistrátu. Chtělo by to nějak zjednodušit. Máme dva vraky na Doběticích, pět na Severce,“ poznamenal.

Také starosta Střekova Petr Vinš si nechal situaci kolem vraků zmapovat. „Chtěl jsem vědět, jak to řešíme, a seznam těch, které jsou řešené a v jaké fázi se to nachází. Informace chceme předávat lidem v obvodu. Víme o několika vracích, třeba tři jsou u soudu,“ popsal.

Starostka centra Hana Štrymplová varovala, že má často obavy, aby vrak někdo nezapálil nebo třeba neodbrzdil. „Je to nebezpečné,“ dodala.

Jak se postupuje při odstranění vraku
Vlastník silnice podá návrh Silničnímu správnímu úřadu (SSÚ) na odstranění vraku. SSÚ uloží majiteli ho odstranit (výzvy jsou většinou nedoručitelné), lhůta je 15 dnů. SSÚ totéž oznámí veřejnou vyhláškou. Po uplynutí 15 dnů doručovací lhůty běží dalších 15 dnů majiteli. Pokud vrak neodstraní, sdělí SSÚ vlastníku komunikace, že ho musí odstranit sám. Ten to udělá do zhruba 14 dnů.