Cestujícím v Litoměřicích začalo sloužit nové autobusové nádraží. Z nových stání v pondělí poprvé odjely pravidelné linky. Jak informoval místostarosta Karel Krejza (ODS), dokončit zbývá stavbu parkoviště s osmdesáti místy a sociálního zařízení.

Zastřešená stání

Stání jsou zastřešená, přístupy k nim jsou udělané s ohledem na nevidomé. Součástí zastávek je kromě laviček také elektronická informační tabule či koše na tříděný odpad. Toalety a parkoviště budou mít cestující k dispozici v září. Právě chybějící parkovací místa byla velkým problémem starého autobusového nádraží, které sousedí s vlakovým.

Cena stavby je zhruba 60 milionů korun, dotace činila 50 milionů korun. Radnice měla projekt hotový už delší dobu. „S žádostí o dotaci jsme uspěli až napotřetí, zaplatit z vlastního rozpočtu tak velkou akci by byl problém," řekl Krejza.

Cestujícím zatím slouží deset odjezdových stání, jedno je pro městskou hromadnou dopravu. Všechny práce musí být dokončeny v září.

Kolem již hotových zastávek se teď vysazují keře a tráva a probíhají další práce. Dělníci zároveň dokončují objekt pro sociální zařízení.

V Ústí je cedule

Na rozdíl od Litoměřic je Ústí nad Labem bez stálého autobusového nádraží. Na nástupním ostrůvku stanice MHD Divadlo je nenápadná cedule s popisem umístění jednotlivých zastávek Dopravy Ústeckého kraje.

Cestujícím má pomoci v orientaci, ale řada z nich o ní neví. „Toho jsem si nevšimla, jezdím občas do Petrovic a jdu po paměti," svěřila se cestující Eva.

Z autobusového nádraží, které bylo dokončeno v osmdesátých letech, je nyní parkoviště. „Bývalé autobusové nádraží provozuje soukromá firma, která areál pro autobusy uzavřela. Město se zabývá možností financování z dotací z evropských fondů," řekla mluvčí města Romana Macová.