Po dvouletém výpadku se tak na Labe opět vrací pravidelná osobní lodní doprava.

Pravidelné plavby

„Dojednáváme s dopravci podrobnosti, ale už nyní můžeme říci, že se připravují plavby ve spolupráci s Labskou plavební společností, která zajistí pravidelné plavby z Ústí do Litoměřic a zpět. Máme domluvené také kratší plavby s lodí Marie z Vaňova," informovala Hana Slawischová z oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu.

Ústí nad Labem má pro podporu turistických plaveb v rozpočtu 400 000 korun.

Labská plavební společnost nasadí na plavby z Ústí do Litoměřic loď Ústí nad Labem.

„Jízdní řád už je umístěn na našem webu. O prázdninách budeme plout každý den, na květen, červen a září připravujeme víkendové plavby. V těchto měsících se každý čtvrtek a pátek uskuteční také dvě okružní plavby u Masarykových zdymadel," sdělila obchodní ředitelka Labské plavební Jana Novotná.

Svezení přívozem

Zahájení turistických plaveb na Labi se připravuje na 8. května. Zúčastní se jej i převozní lodě provozovatele vnitrozemské lodní dopravy Josefa Třešňáka.

„Letos opět zahájíme provoz přívozu mezi Dolními Zálezly a Církvicemi. A chceme rozjet také přívoz ze Svádova do Neštěmic. Přípravy jsou v běhu, prakticky zbývá doladit jen smlouvy a některé podrobnosti," uvedl Josef Třešňák.

Kombinace velké lodě a přívozu a dalších druhů dopravy umožňuje turistům různé varianty cestování. V labském údolí se nabízí řada možností. Patří k nim plavba do Dolních Zálezel, odtud přívozem do Církvic a návrat do města městskou dopravou .

Osobní dopravu na Labi zajišťovala do roku 2013 loď Porta Bohemica. Ale provoz přerušily červnové povodně, které loď navíc poškodily.

Po několikatýdenní opravě už bylo na záchranu sezony pozdě a v roce 2014 loď z ekonomických důvodů nevyplula vůbec.