Místo konečné v Ústí nad Labem až do Děčína. Loď, která od konce března vyplouvá z Litoměřic, bude mít od příštího roku dvojnásobně delší trasu. Jízdenky přitom zůstanou stejně výhodné jako letos. Dopravu totiž dotuje Ústecký kraj.

„Jde o to, aby lodní doprava byla dostupná nejen pro obyvatele kraje, ale také lidi z dalších částí České republiky a zahraniční turisty. I lodní dopravu bereme jako součást základní dopravní obslužnosti," vysvětlil náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

JÍZDENKA ZA PÁR KORUN

Například jízdenka z Litoměřic do krajského města dnes stojí 38 korun. Pokud lidé poplují až do Děčína, měli by podle stejného tarifu příští rok zaplatit okolo 60 korun.

Lodní dopravu letos Ústecký kraj dotuje dvěma miliony korun. V příštích pěti letech, kdy se trasa z 25 kilometrů prodlouží zhruba na 50 kilometrů, chce kraj do dopravy investovat dohromady 20 milionů.

„Tato částka je strop, předpokládáme, že vysoutěžíme nižší cenu," uvedl vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

Turistická loď nyní pluje od dubna do října o víkendech a státních svátcích. Přes prázdniny se jí můžete svézt i ve středu, čtvrtek a pátek. Z Ústí vyplouvá v 9.20 hodin, z Litoměřic ve 14.15. Ve středu a čtvrtek ale pluje po celé trase jen v jednom směru.

S podobným jízdním řádem se počítá i v příštích letech. Loď pojme až 180 cestujících a 25 jízdních kol. Pro zpříjemnění cesty je připraveno také občerstvení.

BÝVÁ MÁLO VODY

S dopravou z Ústí do Děčína však mohou být problémy. Dolní úsek Labe se téměř každoročně potýká s nízkou hladinou vody a lodní doprava tak během léta často stojí. I letos musela turistická loď často kotvit už v ústeckém Vaňově, protože do centra nemohla kvůli nedostatku vody doplout.

„Ve Vaňově jsme kvůli nízké hladině zdymadel na Střekově při výletě lodí skončili i my. Na pasažéry lodi, kterých bylo asi devadesát, tam do centra čekal jediný autobus. Tak jsme na místě museli tvrdnout další hodinu, než přijel jiný autobus," postěžovala si návštěvnice z Úštěku.

Problém připouští i Ústecký kraj. „Věříme, že lodní dopravě pomůže výstavba jezu u Děčína, kterému vláda neřekla striktní ne. Jez je sice prioritou pro nákladní dopravu, ale určitě pomůže i osobní dopravě," dodal Stanislav Rybák.