Letos nově bude půjčovna vybavení i ve ski-areálu Alšovka nad Kláštercem nad Ohří v Krušných horách. Lyže i snowboard si lze půjčit také třeba v Zadní Telnici, kde se už rozjely dětské vleky. "Zájem je největší právě o vybavení pro děti, jako jsou lyže, boty, helmy nebo dětské snowboardy," řekl pracovník půjčovny.

Výhodou půjčoven je to, že milovníci zimních radovánek si mohou vyzkoušet více typů lyží. Podle toho, které jim vyhovují nejvíce, se pak rozhodují při koupi nových. V nabídce jsou carvingové nebo sportovní lyže, takzvané big footy nebo turistické lyže. Ceny se pohybují od 250 korun na den, což je zhruba stejně jako před rokem. Kompletní vybavení na týden stojí od 700 do 1500 korun. Po sezoně pak půjčovny část vybavení prodávají.

Nalákat zákazníky na slevy chtějí před sezonou některé obchody. Ceny za půjčení lyží či snowboardů jsou zatím většinou o 30 procent nižší než v hlavní sezoně, která začíná o Vánocích. Nabízí se také půjčování vybavení na celou sezonu.

Půjčovny obvykle také zajišťují kompletní seřízení lyží či snowboardů. Horská služba doporučuje každý rok zajít se svým vybavením do servisu. Právě špatně seřízené lyže jsou podle horské služby často příčinou někdy i dramatických pádů na začátku sezony.

Půjčovny školám nabízejí různé slevy při zapůjčení většího počtu lyží. Novinky požadují především mladí lidé. "Nechtějí dělat na horách ostudu, proto chtějí nejlepší, nejdražší a co možná nejmodernější lyže," řekla obsluha mostecké půjčovny. Hitem jsou již několik let carvingové lyže.

Začátečníky před půjčením lyží odrazuje někdy nebezpečí zničení. Většina půjčoven je pojištěna. Pozor si ale musejí zákazníci dávat na zloděje. Proti ztrátě pojištění neplatí a půjčovny žádají uhrazení ceny vybavení. S drobným poškrábáním skluznice se ale většinou počítá.