Na tradičním Ústeckém Majálesu v Letním kině se v příštím roce už nebudou podílet studenti. Studentská unie (SU) zastupující univerzitní studenty se totiž nedohodla s firmou Ústecký Majáles s.r.o. na organizačních záležitostech.

„Stalo se to, co v Praze, Brně, Plzni nebo Hradci. Firma vzala studentům jejich majáles, oslavu příchodu jara a studentského života. Dělají akci pod naším názvem, ale bez nás," uvedla prezidentka SU Lída Dubinská. Podle jejích slov trvala spolupráce s firmou tři roky. „Naše spolupráce byla ale pořád méně a méně efektivní a po letošním majálesu jsme se od ní rozhodli odstoupit. Byla to naše práce k jejich výdělku," podotkla Dubinská.

„Odmítáme přistupovat na jakýkoliv diktát soukromých firem. Máme svůj jasný názor a to ten, že by majáles měl patřit pouze studentům. I v minulosti se studenti nebáli dát najevo to, co si myslí o nepravostech a poukázat na problémy společnosti, se kterými nesouhlasí," sdělila členka Unie Kristýna Olahová.

Populistický manévr?

Jednatel firmy Ústecký Majáles Tomáš Staněk ale říká, že firma studentům majáles nepřebrala. „Pokud se to někdo snaží takto podávat, je to lživý a populistický manévr. Po tříleté spolupráci, kdy akce vyrostla ve velmi úspěšný projekt, si studenti v květnu tohoto roku sami odhlasovali na facebooku, že již s námi nechtějí spolupracovat. Žádný závažný konkrétní důvod ukončení spolupráce nám nesdělili," uvedl Staněk.

Firma se podle Staňka ani po několika jednáních letos v říjnu nedokázala s Unií dohodnout na programu, grafice, ale i organizaci majálesu.

„Studenti v Unii jsou mladí, nadšení lidé, ale velmi nesourodí. Kontinuální a koncepční spolupráci je velmi obtížné nastavit. Někteří z nich končí ve škole, další jedou na zahraniční pobyt, někdo, kdo měl nějakou funkci, ji náhle zase už nemá. Lidé se neustále točí. Když chcete vystavět dlouhodobě úspěšnou akci, musí vše fungovat od dramaturgie přes načasování až po promotion," podotkl Staněk.

Populární kapely, dražší vstupné

Vedení ústecké univerzity se již v létě sešlo se zástupci Unie a vyzvalo je, aby se s firmou zastupující Ústecký Majáles dohodli.

„Tuto svoji žádost vedení univerzity zároveň podpořilo svoláním společné schůzky zástupců obou soukromých subjektů, kde se v roli mediátora snažilo vyřešit konkrétní problémy a dojít shody na společné a úspěšné organizaci oslavy svátku studentů, jako tomu bylo v roce 2015. Pro případ, že by toto nebylo možné, však vedení UJEP jasně deklarovalo, že nebude podporovat organizaci Majáles 2016 jiným subjektem než takovým, který zastupuje studenty UJEP," doplnila mluvčí univerzity Jana Šiková.

Unie také upozorňuje na to, že chce firma na studentech vydělat. Vstupné podraží z původních zhruba 150 na 300 korun.

„Není to o tom, že chceme na studentech vydělat. Je o polovinu silnější a finančně nákladnější program než v dřívějších letech. Cena vstupenky je vypočítaná podle nákladů a výběru kapel. Ústí je specifický region a my nemůžeme předpokládat, že když dáme vstupné sto korun, že přijde deset tisíc lidí, aby se akce zaplatila. Letní kino ani nemá takovou kapacitu. My počítáme s tím, že dorazí podobné číslo jako v předchozích letech, tedy zhruba tři až čtyři tisíce lidí," řekl Staněk.

Uspořádají studenti druhý majáles?

Jak upřesnila Kristýna Olahová, Unie má 29. dubna 2016 zamluvený termín v Letním kině v Ústí.

„Jestli uspořádáme svůj vlastní majáles, to bude dost záležet na společné diskusi 
s vedením univerzity. My samozřejmě plány a návrhy máme," dodala Olahová.