Obvykle nemají členskou základnu. Většinou horko těžko stavěly kandidátky. Některé mají letitou tradici. Jiné, jako například Hlavu vzhůru, mění název a koaliční partnery před každými volbami.

Ač je to k nevíře, v předčasných volbách kandidují i strany, které o sněmovnu nestojí: monarchistická Koruna Česká. Svou kandidaturu chápe spíš jako vzkaz voličům. A pak jsou strany, které se i přes svoji kandidaturu ukrývají v hluboké ilegalitě: Aktiv nezávislých občanů.

Každopádně strany, které překonají 1,5% hranici, jednorázově dostanou ze státního rozpočtu 100 korun za každý hlas. A za více než 3% dokonce stálý příspěvek 6 milionů Kč ročně.

Přinášíme vám jejich přehled a krajské lídry a přibližujeme základní zaměření.

PETR BENDA, 42 let, exposlanec, podnikatel, Teplice.

LEV 21 - Národní socialisté

PETR BENDA

42 let, exposlanec, podnikatel, Teplice

Celostátním lídrem je místopředsedkyně strany, třicetiletá expertka na důchodovou reformu Tereza Bernardová.

Pro kraj má zpracovaný detailní ekonomický program, zaměřený na podporu zaměstnanosti. Chtějí urychlenou dostavbu D8. Strana míří na středové a levicové voliče.

ŠÁRKA ZIMOVÁ DOSTÁLOVÁ, 40 let, ředitelka Slunečnice o.s., Děčín.

Politické hnutí Změna

ŠÁRKA ZIMOVÁ DOSTÁLOVÁ

40 let, ředitelka Slunečnice o.s., Děčín

Na krajské kandidátce figurují lidé z hnutí PRO! kraj, které vzniklo loni před krajskými volbami. Například Filip Ušák nebo Jaroslav Achab Haidler jsou zároveň krajskými zastupiteli.

Vymezují se proti vedení kraje, ve kterém se střídají zprofanované strany.

TOMÁŠ VANDAS, 44 let, předseda DSSS, Velká Buková.

Dělnická strana sociální spravedlnosti

TOMÁŠ VANDAS

44 let, předseda DSSS, Velká Buková

Lídr Vandas je současně celorepublikovým předsedou strany.

Členové a příznivci DSSS iniciují nebo se účastní protiromských demonstrací. Na severu Čech například v Janově, Chanově, Ústí, Šluknovském výběžku a naposledy v Duchcově.

ROBERT KYSELA, 45 let, výkonný ředitel HC Litvínov, MS v hokeji, Litvínov.

Hlavu vzhůru - volební blok

ROBERT KYSELA

45 let, výkonný ředitel HC Litvínov, MS v hokeji, Litvínov

Volební blok Jany Bobošíkové vznikl kvůli těmto volbám. V kraji láká na známé sportovce a lékaře, kteří tvoří polovinu kandidátky.

Označuje se za pravicovou euroskeptickou stranu, ale vzhledem ke složení kandidátky v Ústeckém kraji to není jisté.

RICHARD HARTMANN, 44 let, elektrotechnický inženýr, Vědomice.

Strana svobodných občanů

RICHARD HARTMANN

44 let, elektrotechnický inženýr, Vědomice

Předsedou strany v ČR je spolupracovník bývalého prezidenta Klause, Petr Mach. Lídr Richard Hartmann kandidoval v roce 2012 do senátu. Svobodní chtějí omezit roli státu, který má dbát o svou svrchovanost, nikoli podnikat. Jsou pro zrušení dotací, regulovaných cen a produkčních kvót.

PETR FIŠER, 53 let, vedoucí kulturních zařízení města, Krupka.

Suverenita - Strana zdravého rozumu

PETR FIŠER

53 let, vedoucí kulturních zařízení města, Krupka

Republikovým předsedou je hudební skladatel a producent, ústecký rodák Petr Hannig, který objevil např. Lucii Bílou. V minulosti spolupracoval s Bobošíkovou, nyní se od jejího Bloku distancuje. Prosazuje zrušit zákon o nepřiměřené obraně, trest smrti pro brutální trestné činy, dětské přídavky jen na 3 děti, zabavit nakradený majetek politikům a kmotrům, zrušit senát a nepřijímat euro.

MICHAL HAVRÁNEK, 33 let, technik vysokotlaká hydraulika, Krupka.

Česká pirátská strana

MICHAL HAVRÁNEK

33 let, technik vysokotlaká hydraulika, Krupka

Piráti mají na krajské kandidátce i rastamana (člověk, vyznávající jamajský životní styl, charakterizují ho dredy nebo copánky) a legalizátora konopí.

Chtějí svobodný přístup lidí k informacím.

Považují ho za hlavní prostředek k omezení rozkrádání veřejných financí a zneužívání moci.

Jsou zastánci moderních technologií digitálního věku.

PETR HOMOLA, 41 let, obchodní ředitel,  Postoloprty.

Strana soukromníků ČR

PETR HOMOLA

41 let, obchodní ředitel, Postoloprty

Na krajské kandidátce mají především živnostníky, a to i z Konzervativní strany a Občanů ČR.

Prosazují legalizaci takzvaného švarcsystému, snížení DPH na pět a dvacet procent, výběr a odpočet DPH jen z uhrazených faktur.

Chtějí zákonnou lhůtu pro splatnost faktur do dvou týdnů nebo také snížení spotřební daně u pohonných hmot.

JARMILA ŠTOGROVÁ, 57 let, knihovnice, Hlinná, okres Litoměřice.

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

JARMILA ŠTOGROVÁ

57 let, knihovnice, Hlinná, okres Litoměřice

Koruna Česká podle svého prohlášení neláká voliče na to, aby jejího zástupce poslali do parlamentu. Vzkazuje veřejnosti, že tu je i jiné řešení současných problémů politiky, než jen střídání politických reprezentací. Vláda by neměla být věcí aktuální dohody mocenských skupin. Koruna Česká má proto za svůj cíl zavedení konstituční monarchie, principů vládnutí, o kterých se nedá hlasovat.

Kandidují v kraji

1. ANO 2011
2. Česká pirátská strana
3. Česká strana sociálně demokratická
4. Dělnická strana sociální spravedlnosti
5. Hlavu vzhůru - volební blok
6. Komunistická strana Čech a Moravy
7. Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
8. Křesťanská a demokratická unie Čsl. strana lidová
9. LEV 21 - Národní socialisté
10. Občanská demokratická strana
11. Politické hnutí Změna
12. Strana Práv Občanů - zemanovci
13. Strana soukromníků ČR
14. Strana svobodných občanů
15. Strana zelených
16. Suverenita - Strana zdravého rozumu
17. TOP 09
18. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Historie menších stran a hnutí, které kandidují 25. a 26. října v Ústeckém kraji

Česká pirátská strana (Piráti)

Byla zaregistrována v červnu 2009. Založení strany bylo reakcí na rozsudek švédského soudu v kauze portálu The Pirate Bay, který odsoudil jeho zakladatele za porušování autorských práv. Předsedou je Ivan Bartoš.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) Pod hlavičkou DSSS se sdružili představitelé krajně pravicové Dělnické strany (DS), kterou v únoru 2010 Nejvyšší správní soud zrušil. DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR). Současný název je platný od listopadu 2008. V čele strany stála od prosince 2006 Hana Pavlíčková, matka předsedy DS Tomáše Vandase, který je předsedou DSSS od 2010.

Hlavu vzhůru - volební blok

Historie strany sahá do roku 2006, kdy vznikla jako strana Politika 21. V roce 2011 byla přejmenována na Suverenita Politika 21 a letos v září na Hlavu vzhůru volební blok. Předsedkyní je Jana Bobošíková, do letošního srpna předsedkyně strany Suverenita Blok Jany Bobošíkové. Blok sdružuje zástupce několika stran a hnutí a jednotlivce, kteří se hlásí k osobnosti exprezidenta Václava Klause (Klaus kandidaturu do Sněmovny odmítl). Vedle Suverenity blok sdružuje například i uskupení Uzdravme naši politiku, Jihočeši 2012, Pražští starostové nebo konzervativní iniciativu D.O.S.T. Za hnutí kandidují i někteří bývalí politici ODS a členové hnutí Pro sport a zdraví, které založil bývalý ministr školství Josef Dobeš.

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) Byla založena nejprve jako Royalistické hnutí KČ na podzim roku 1990, v srpnu 1991 byla zaregistrována. Jejím cílem je vznik konstituční monarchie. Předsedou je Václav Srb.

LEV 21 - Národní socialisté

Strana byla registrována jako Národní socialisté levice 21. století v listopadu 2011, současný název má od letošního září. Za vznikem strany stál bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který je také jejím předsedou. Strana vznikla sloučením Paroubkova uskupení LEV 21 a strany ČSNS 2005.

Politické hnutí Změna

Hnutí bylo zaregistrováno v červnu 2012, založil ji bývalý liberecký primátor Jan Korytář poté, co opustil po osmi letech Stranu zelených. Mezi osobnostmi tohoto hnutí je i bývalá prezidentská kandidátka a herečka Táňa Fischerová.

Strana soukromníků ČR Strana byla zaregistrována v březnu 2009. Strana se hlásí k odkazu prvorepublikové Československé živnostensko-obchodnické strany středostavovské a ke zkušenostem Strany podnikatelů, živnostníků a rolníků ČR (1992-96). Předsedou je Rostislav Senjuk.

Strana svobodných občanů (Svobodní)

Strana byla zaregistrována začátkem února 2009. U jejího zrodu stáli většinou bývalí členové ODS.

Předsedou strany je spolupracovník bývalého prezidenta Václava Klause a bývalý výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach.

Suverenita Strana zdravého rozumu Strana byla zaregistrována v roce 2002 jako Strana zdravého rozumu. Před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009 začala spolupracovat se stranou Politika 21 v čele s Janou Bobošíkovou a přejmenovala se na Suverenita Strana zdravého rozumu. V roce 2010 nesla několik měsíců název Suverenita blok Jany Bobošíkové, Strana zdravého rozumu. Předsedou je hudební skladatel a producent Petr Hannig, který objevil Lucii Bílou.