„Hned na Nový rok porodila naše zkušená samice lenochoda dvouprstého jménem Máma svého desátého potomka," uvádí tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Mládě si na jejím břiše hoví jako v kolébce, vykukuje mu jen čumáček, takže nejlepší příležitost, kdy je návštěvníci mohou vidět, je v okamžiku, když se samice pohybuje," popisuje Vrabcová.

„K porodu došlo v neděli 1. ledna v ranních hodinách, při zběžném pohledu jsme si nejprve mláděte nevšimli, ale při krmení a podrobnější kontrole jsme okamžitě nový přírůstek zaznamenali. Mláďata jsou přitisklá na břiše samice, jsou schovaná v její srsti, takže nejsnáze lze zahlédnout po straně končetiny, kterými se jejího těla přidržují," popisuje chovatelka Lenka Holubová.

CHOVATELSKÝ ÚSPĚCH EVROPSKÉHO FORMÁTU

„Rodičovský pár chováme od roku 1999, samici začali chovatelé říkat Máma a jejímu partnerovi Táta, protože se jedná skutečně o zvířata, která se takzvaně sedla. Jejich první mládě se narodilo v roce 2001, a tím začala úspěšná éra odchovů, které naší zoo řadí mezi lenochodí velmoci. Kromě této samice zplodil Táta s dalšími dvěma samicemi tři mláďata, takže bilance narozených mláďat, kterých bylo dosud 13, svědčí o chovatelském úspěchu evropského formátu," hodnotí Věra Vrabcová.

V současné době zoo chová celkem osm zvířat rozdělených do dvou skupin, které mohou návštěvníci vidět v pavilonu exotária.

„V jedné expozici žije kromě rodičovského páru s čerstvým potomkem další samice, která k nám přišla po povodních z pražské zoo a které je již přes 30 let, takže jim říkáme „geronti". Doplňují je ještě další obyvatelé Jižní Ameriky, a to tamarín pinčí a chvostan bělolící," vysvětluje zooložka Martina Kocábková.

„Druhá skupina je tvořena mladšími jedinci a čítá čtyři zvířata – tříletý samec Ole přišel v loňském roce ze Zoo Mnichov, tříletá samička Asombro byla odchovaná v naší zoo, třináctiletá samice Oli je u nás od roku 2013 a má původ v olomoucké zoo. Posledním členem je její rok a půl staré mládě jménem Lindo," uzavírá.

Ústecká zoo tak v krátké době zaznamenala další významný přírůstek. 14. prosince se zde narodilo mládě orangutana bornejského. Více o odchovu čtěte zde: Orangutaní radost: Mládě je pravděpodobně holčička