Péče o chrup u dětí má větší význam než u dospělých. Nejenže se s ním děti učí kousat, ale postavení zubů ovlivňuje výslovnost a tvar obličeje, který se s růstem mění. Rady, jak důležitá je péče o zuby u dětí, a jak důležité jsou pravidelné zubařské prohlídky, se můžete dočíst na nejrůznějších internetových serverech. Rodič se ale nikde nedočte, kde sehnat pro své dítko zubaře, který ho přijme. V Ústí takovéto shánění může připomínat známý příběh slepičky, která shání vodu pro kohoutka.

Děti odmítají

To na vlastní kůži poznala Dagmar Pošívalová z Ústí. „Cítím se naštvaná, bezradná a podvedená. Kamkoliv v Ústí nad Labem zavolám, možná by mě, jako dospělého, přijali. Jakmile se zmíním, že se mi jedná i o děti, zcela otevřeně odmítnou. Nechápu, proč jsou takové instituce jakýmkoliv způsobem dotované státem?! Že se nejedná o výdělečné osoby?! Ale děti budou taky jednou vydělávat. Proč nejsou považovány za budoucí zdroj příjmu," ptá se Dagmar Pošívalová.

Kde berou?L-Dent s.r.o. Veleslavínova ulice (děti, dospělí, handicapovaní)
MEDENT s.r.o. Štefánikova ulice (děti, dospělí)
Na stránkách České stomatologické komory se pacienti dočtou i s jakými pojišťovnami mají lékaři uzavřené smlouvy.
www.dent.cz

Tisková tajemnice České stomatologické komory (ČSK) Zina Sladkovská přiznala, že sehnat zubaře v Ústeckém kraji je problém. „V Ústí nad Labem máme registrovaných sedmdesát tři praktických zubních lékařů. Na našich webových stránkách www.dent.cz se mohou pacienti dočíst, kteří z nich pacienty přijímají a jestli i děti," řekla Sladkovská.

Jen dvě centra

Podle zjištění Deníku jsou v seznamu v Ústí jen dvě stomatologická centra, která dětské pacienty přijmou. Jedním je L-Dent s.r.o. ve Veleslavínově ulici a druhým MEDENT s.r.o. ve Štefánikově ulici. Na stránkách ČSK se pacienti dočtou i s jakými pojišťovnami mají lékaři uzavřené smlouvy.

Olga Popelková z ČSK pro Ústecký kraj doplnila, že zubaři by měli přijímat pacienty bez rozdílu věku. „Všichni jsme praktičtí zubaři, tak bychom měli ošetřit pacienta bez rozdílu, zda se jedná o dítě nebo důchodce. Potíž je v tom, že většina z nás má plno a je na našem uvážení, zda nového pacienta přijme či nikoliv. Já například ráda pracuji s dětmi, ale je s nimi větší práce než s dospělými. Proto to může být u některých zubařů důvodem k odmítnutí," přiznala otevřeně Popelková.