Dnes se už moc nevídají. Proto se dva Ústečané rozhodli uspořádat tuto sobotu od 18 hodin sraz mániček, neboli vlasatců.

Komunistické peklo

„Potkáme se na Střekově u Karla IV. Mělo by přijet kolem 350 lidí ze severních Čech. Za komunistů zažili peklo, podepisovali Chartu 77, různé petice a podobně. K nejzajímavějším lidem, kteří na tyto srazy dojíždí, patří třeba František Stárek, zvaný Čuňas," vysvětloval Josef Čonka.

Minulý režim ho kvůli vlasům nepustil k závěrečným zkouškám. Několikrát jej zbili „esenbáci". Případně vyvezli bez dokladů a peněz daleko za město. „Trvalo mi i pět hodin se dostat domů," říká.

František Stárek je disident a publicista, bývalý šéfredaktor časopisu Vokno. Za totalitního režimu strávil 5 let ve vězení.

Setkání generací

Kromě povídání a vzpomínek bude večer hrát taky řada kapel mezi někdejšími máničkami velmi populárních. Například U 73 Jaroslava Tomka.

„Hrajeme jako druhá kapela. Sami patříme k těm původním máničkám z let sedmdesátých. Chtěli jsme dělat muziku, ale komunisti nás zakázali," vzpomínal frontman kapely Tomek.

Minulý režim ostatně máničkám zakazoval kde co. Vstup do lepších restaurací, parků nebo na některá náměstí. Šikanovala je Veřejná bezpečnost, nejednou dostali pořádně pendrekem.

Měli problémy ve škole i v zaměstnání. To vše jen kvůli dlouhým vlasům.

„Přišli jsme o možnost vystupovat v roce 1973. Vrátil jsem se k tomu až roku 2007. Ta ústecká setkání jsou taková pestrá, potkávají se tu generace mániček od sedmdesátých do devadesátých let. Je to opravdu moc hezká a přátelská akce, letos už po deváté," dodal muzikant Jaroslav Tomek.