Hutní montáže jsou ochotné spor po 21 letech ukončit domluvou. A to v případě, že firmě město vyplatí tři sta milionů korun. „Společnost Hutní montáže navrhla městu uzavřít dohodu o mimosoudním vyrovnání, kterou by byl spor definitivně uzavřen, za podmínky vyplacení finanční kompenzace ze strany města ve výši 300 milionů korun ve třech ročních splátkách,“ uvedla mluvčí Ústí Romana Macová.

Částku odsouhlasilo představenstvo Hutních montáží a jsou v ní zahrnuté i všechny žalované nároky. Mimosoudní vyrovnání už bylo na stole několikrát, požadovaná částka je zatím vůbec nejnižší. Původní návrhy se pohybovaly přes půl miliardy korun.

Těžištěm sporu jsou vícepráce, které na stavbě Mariánského mostu na konci 90. let proběhly po změně původního projektu. Podle firmy si město vícepráce objednalo a vědělo o jejich průběhu. Ústí trvá na tom, společnost jednala podle svého uvážení bez domluvy s městem a nesouhlasí s účtem, který za provedení vystavila.

Vedle jednání o smíru probíhá současně i soudní spor. Ten se loni po odvolání města proti rozsudku okresního soudu dostal na krajský, poslední jednání proběhlo toto úterý. K tomuto týdnu si firma reálně nárokuje vůči městu 633 milionů korun. Více než dvě třetiny částky tvoří úroky z prodlení za zaplacení účtu. Stále se zvětšují. „Úroky narůstají měsíčně o dva miliony korun,“ doplnila mluvčí Macová. Pro Ústí je ale snížená částka pořád hodně.

Jak město uvedlo, primátor má od zastupitelstva schválený mandát jen pro částku sto milionů korun. Návrh proto probere příští čtvrtek, 25. června, na svém zasedání zastupitelstvo.

Krajský soud úterní projednávání odročil, rozhodl, že vyslechne další svědky. Ti by mohli vnést světlo do hlavní části sporu. Další termín jednání soud zatím nezveřejnil. Smíru je nakloněný i soudce Vladimír Beran. „Myslím si, že je vhodnější tento spor vyřešit smírnou cestou, ale musí být vůle z obou stran,“ poznamenal soudce po soudním líčení pro server Idnes.cz.

Ocenění ve světě
Mariánský most je ústeckou dominantou, kterou má ve svém architektonickém portfoliu Roman Koucký. Ten je mimo jiné i autorem dalších známých mostů, třeba pod tím v pražské Troji. Za Mariánský most získal Cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí 1999.