Do funkce jej ve středu odpoledne jmenoval prezident Miloš Zeman. Funkční období starého rektora Reného Wokouna skončilo poslední den v únoru. Od té doby byla škola bez svého nejvyššího představitele.

Působivý ceremoniál

Ve svých necelých osmatřiceti letech je Martin Balej nejmladším z rektorů českých veřejných vysokých škol.

„Ceremoniál předání jmenování byl působivý, se vší vážností prezidentského obřadu. Byl jsem rád, že jsem měl příležitost pronést pár slov a vyjádřit odpovědnost za budoucnost naší univerzity, kterou jsem právě při předávání jmenování z rukou prezidenta republiky naplno pocítil," prohlásil po svém jmenování rektor Balej.

Při slavnostním ceremoniálu vyzdvihl plány na prohloubení kontaktů ústecké vysoké školy se zahraničím. „Budu se snažit zaměřit na rozvoj spolupráce se saskými univerzitami, k nimž máme blízko," řekl.

Kompletní tým

Kromě nového rektora je jasné, kdo bude zastávat další nejvyšší pozice na univerzitě. „Tým má již nový rektor připravený a spolu s ním nastupují do funkce i tito lidé," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Klíčovou postavou pro řízení a ekonomiku vysoké školy se stal kvestor Leoš Nergl. V minulosti stál třeba v čele ústeckého okresního úřadu a několik let byl tajemníkem ústeckého magistrátu.

Ve funkcích prorektorů budou působit Alena Chvátalová, Jiřina Jílková, Zdeněk Radvanovský a Martin Novák.

Složitá volba

Akademický senát Martina Baleje, který dříve stál v jeho čele a působil jako vedoucí Katedry geografie na Přírodovědecké fakultě UJEP, zvolil na začátku října. Proti němu kandidoval děkan Fakulty výrobních technologií a managementu František Holešovský a tehdejší děkan Fakulty umění a designu Michal Koleček. Holešovský vypadl v prvním kole.

V druhém pak 22 ze 39 senátorů podpořilo Baleje a sedmnáct do urny hodilo hlas se zaškrtnutým jménem Michala Kolečka.

Senátoři se Wokounova nástupce pokoušeli zvolit již loni na podzim. Tehdy ale ani jeden z kandidátů, mezi kterými byl i Balej, nezískal dostatečný počet hlasů.

UJEP je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji. Tvoří ji osm fakult, které navštěvuje 10 500 studentů.