Kde byste chtěl jako primátor vzít v rozpočtu města peníze na rozvoj Ústí, když je zadlužené, tak jak je?
Peníze jsou, ale tunelují je nastrčené firmy. To je třeba zastavit. Stačí k tomu důkladné zveřejňování všech informací. Druhý klíč je zrušení hazardu. Tím by ročně přitekla až miliarda korun do místní ekonomiky a stimulovala výnosy podnikatelů, to zvýší daňové výnosy města. Dalším krokem je zefektivnění chodu městských firem a organizací. Musíme udělat maximum pro to, aby 10 tisíc studentů UJEP v Ústí žilo a ne jen sem dojíždělo. Aby zde platili nájmy, jedli, bavili se, utráceli za kulturu… Pokud pro ně město bude dostatečně atraktivní, mohou zde někteří přespolní studenti zůstat žít i po vystudování. Potřebujeme tu firmy, které mají přidanou hodnotu a budou spolupracovat s univerzitou. Podnikám kroky jak sem přivést významné investice v oblasti vývoje a výzkumu autonomních vozidel a elektromobility. Pokud se nám to podaří, máme vyhráno.

Jste podnikatel. Vzdáte se svého podnikání v případě zvolení?
Ne, udržím si podíly, ale řízení předám kompetentním lidem, tak jako se to již stalo v minulosti. Akcie si samozřejmě podržím. Pokud bych se zbavil příjmu, stal bych se vydíratelný. Na druhou stranu mé projekty jsou evropského a globálního charakteru, a kolize s výkonem veřejné správy je tak nulová. Plat primátora dám v plné výši do stipendijního fondu Renesance, který již řadu let posílá nadané studenty z Ústí na studia do zahraničí.

Co by mělo město dělat s Předlicemi, Mojžířem a dalšími ghetty? Jste pro nulovou toleranci a posílení městské policie, aby chránila naši bezpečnost?
Represe není řešení. Příčina je v chudobě. Město neprosperuje, na hranici sociální pasti je hromada lidí. Ústí je destinací pro spoustu těch, kteří se sem v sociální tísni stěhují. Další příčina je v sociálním napětí, které je pro mnoho obyvatel nesnesitelné. Vždy budou existovat lidé, kteří se dostanou do problémů a úlohou města je jim z této situace pomoci. Musíme řešit sociální bydlení a zastavit výstavbu nových ubytoven mimo kontrolu. Město by mělo převzít sociální bydlení.

Na jaké místo ve svém žebříčku hodnot stavíte kulturu a jak hodnotíte úroveň kultury v Ústí nad Labem?
Role města není kulturu řídit, ale vytvářet podmínky pro její spontánní rozvoj. Galerie Emila Filly musí jít zpátky do centra města na důstojné místo. Bez podpory bude výtvarné umění značně ohrožené. Činoherák je takové zrcadlo. Proradným radním se nelíbilo do něj dívat, tak jej rozbili. Co člověk konzumuje duševně, takové má myšlení. Kultura má za smysl ducha kultivovat. Kulturní lidé se nedají manipulovat. Činoherák je pro mě symbol vzdoru a příležitost pro vznik semknuté a propojené komunity, která je základem funkčního města.

Máte nějakého současného či bývalého politika jako vzor?
Ano, je to Rudy Guliani, bývalý starosta New Yorku. U nás například Jan Farský, který převzal Semily na Liberecku v podobném stavu, jako je dnes Ústí nad Labem.

Prý jste majitelem Skrytína? Máte s ním nějaké plány?
Ano, je to pravda. Zámeček opravím a vytvořím tu park. Zřejmě tam bude hřebčín a malá restaurace. V okolí chci udělat vyhlídky a zastavení. Bohužel Skrytín byl prakticky zcela zničen. Bude to stát mnoho úsilí. Až přijde čas, budu tam bydlet.

Martin Hausenblas v redakci Ústeckého deníku.Martin Hausenblas
podnikatel a filantrop, 40 let

Narodil se v Děčíně, ale přestěhoval se do Ústí nad Labem, kde studoval a podniká.

Je spolumajitelem společnosti Adler Czech produkující reklamní textil.

Stojí za aplikaci Liftago, kterou si lidé mohou přivolat taxi.

Založil stipendijní fond Renesance podporující studenty.