Část byla pro jeho odsouzení, druhá pak pro obecnější usnesení, které by upozorňovalo i na nacistické a komunistické zločiny. Některým se ale hlasování o problému zdálo absurdní.

Žije z městských peněz

Jiří Maryško před několika týdny na facebooku zveřejnil snímek popravy z filmu Lidice a spojil ho s některými ústeckými politiky a aktivisty. Komunistický zastupitel Petr Brázda chtěl, aby zastupitelé vše odsoudili, protože to útočí na konkrétní lidi a znevažuje lidické oběti.

I přes to, že se Jiří Maryško nakonec omluvil. „Použil tak několik slov, která jsem vynechal," uvedl Petr Brázda.

Zastupitel z ČSSD Pavel Dlouhý upozornil, že Jiří Maryško žije z městských peněz, protože patří do spolku Činoherák Ústí. Ten dostal od města milion korun a nyní si od něho bude městská příspěvková organizace kupovat představení.

Činoherák se distancuje

Ředitelka spolku Tereza Silbernaglová se od snímku distancovala. Podle ní ho nelze s Činoherákem spojovat. „Jiří Maryško hraje i pro Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech a další. Ani v jednom není zaměstnanec," vysvětlila Silbernaglová.

Radim Bzura (TOP 09) s Janou Bohuňkovou (PRO! Ústí) nakonec navrhli usnesení, které by odsuzovalo útoky na lidskou čest, násilí, ale i zločiny, které spáchali komunisté a nacisté. To ale především u levicových stran narazilo. Pro usnesení navrhované komunisty zase nehlasovali lidé ze současné koalice.

Podle některých zastupitelů by se něčím takovým neměli politici zabývat. „Bylo by nejlepší, kdyby nikdo takovéto výroky na facebooku ani nekomentoval," uvedl Pavel Štěpař (ANO 2011). Většina zastupitelů hnutí nakonec vůbec nehlasovala.