Z polní kuchyně se kouřilo, usměvavý řezník rozehrál veřejnou show, kde nechyběl ovar, guláš, specifická polévka, střívka a vařené kroupy. Všechny ty dobroty byly později zdarma rozdány účastníkům akce. Chlumecký masopust propršel, ale určitě nezklamal. 

"Jsem rád, že se pomalu zase vracíme k českým tradicím, na masopust se těší lidé na Moravě, v Praze, Ústí i v Chlumci. V loňském roce byly všechny podobné akce zrušeny, mám takový dojem, že náš letošní masopust je označen číslovkou 13. Samozřejmě počasí nám to trochu pokazilo, masek tu bývá mnohem víc. Harmonikář je nemocný, ještě že máme bubeníka. Smrtka má dovolenou, koník ztratil podkovu. Prostě improvizujeme. Medvědí kožich navlékl předseda občanského sdružení Chlumecká Alternativa Vladimír Henzl, hlavu Einsteina navlékl na tu svou starosta Roman Zettlitzer. Dostavilo se několik růžových jednorožců, překrásných čarodějnic, princezen a vysloužilých vojáků," prozradil Petr Boháč a přihrál před objektiv mistra řeznického cechu.

Syrové snímky kulis Ústí z 80. let zachycují paradoxy doby dožívajícího socialismu.
Takhle žilo Ústí. Fotky z 80. let ukazují obyčejné lidi i svět zaniklých putyk

"Tohle není skutečná zabíjačka, demonstruji tu pouze závěrečné finále. Čuník měl 160 kilogramů, ránu z milosti dostal jinde, ale guláš ochutnají všichni," vysvětloval muž s červeným kulichem. Průvod prošel městem, rozpuštěn byl před kostelem.  

Další veřejnou akcí sdružení Chlumecká Alternativa bude v srpnu hudební festival Chlumecký guláš, ale masopust se chystá ještě v Petrovicích, Trmicích a v Dubicích.