Matěj Kodeš lámal na Ústecku rekordy v balení telefonujících lidí do mýdlových bublin. V rozhovoru líčí, jak se k bublinám dostal, jaké jsou jeho největší úspěchy a jak si vyrobit slušný bublifuk.

Psali jsme: Bublinový rekord z Prahy na Ústecku padl hned dvakrát

Kdy vás začaly bubliny fascinovat?
Viděl jsem kdysi vystoupení amerického bublináře Toma Noddyho, které mě fascinovalo. Chtěl jsem tomu, co předváděl, přijít na kloub. Tak jsem začal s bublinami experimentovat, vyvíjet vlastní směs, triky a kouzla. Bubliny mě natolik pohltily, že jsem se jim začal věnovat na plný úvazek. Dnes krom bublinové show točím i reklamy, zajišťuji poradenství divadlům a televizím, vymýšlím na zakázku triky, rekvizity a loni jsem uvedl na trh vlastní značku bublifuku MegaBublina, čímž jsem si splnil sen.

Jak dlouho trvalo, než jste se vypracoval?
Pracuji na sobě stále. S tím nesmíte nikdy skončit. Musíte si klást nové cíle a vymýšlet nové věci, abyste neustrnuli na jednom místě. To není dobré v žádném oboru. Každý problém je pro mě výzva, ze které je potřeba vytěžit maximum. Po čase mi přijdou k smíchu a líčím je jako o veselé historky.

Co považujete za svůj největší úspěch v tomto oboru?
Podařilo se mi zavřít do bubliny kamion, sportovní tahač. Stěna bubliny měla plochu 120 čtverečních metrů a potřeboval jsem na ni 125 litrů bublifuku. Byla to obrovská výzva, spojená s velkými přípravami. Vyšlo to.

Existuje nějaká bublinářská asociace?
Existuje sdružení profesionálních bublinářů z celého světa. Je fajn být v kontaktu i s ostatními umělci z této branže a mít občas koho požádat o radu.

Je těžké vymyslet nové číslo?
Někdy se nechávám při vymýšlení novinek inspirovat zahraničními kolegy, jindy mám jasnou představu, co chci, a někdy trik vznikne úplnou náhodou, při trénování triku jiného. Připravit nové číslo někdy zabere celé měsíce. Napadne mě, co by se ještě s bublinou dalo dělat. Potom vymyslím, jak toho docílit. Pokud potřebuji speciální rekvizitu, musím ji navrhnout, najít, kdo ji vyrobí, což bývá nejtěžší. Stává se, že to nakonec funguje jinak, než jsem chtěl a můžu začít znovu.

Můžete prozradit recept, jak dělat pevné bubliny?
Bublinová kapalina, s níž předvádím show, má speciální tajnou recepturu a vyrábím jí sám. Má odlišné složení, než běžně dostupné bublifuky. Každý bublinář si musí svojí kapalinu vyvinout sám. Jelikož je to velmi náročné na čas a peníze, složení tají.
Mohu prozradit výrobu domácího bublifuku. Smícháte 10 dílů destilované vody, 3 díly jaru a 1 díl glycerinu. Směs zahřejete na 80 stupňů a necháte 24 hodin odležet v uzavřené nádobě. Návod mám na svých webových stránkách.

Kolik vás stojí vystoupení času?
Má práce je zároveň mým největším koníčkem. Dá se říci, že mu věnuji skutečně většinu času a energie. Když mám vystoupení, připravuji si rekvizity, trávím hodiny v autě na cestách. Když nevystupuji, starám se o rekvizity, aby vydržely co nejdéle v dobrém stavu. Vymýšlím nové triky, pomáhám kolegyni s prací kolem bublifuků a podobně.

Co jste dělal původně?
Mám za sebou studia informačních technologií. Ve 24 letech jsem si založil vlastní reklamní agenturu. Při tom jsem začal bublinařit, což mi zabralo tolik času, že jsem reklamku prodal a začal se bublinám věnovat naplno.

Co byste ještě chtěl v bublinaření dokázat?
Rád bych v brzké době překonal svůj rekord v délce bublinového tunelu a pokořil hranici třiceti metrů. Začátkem příštího roku chci uvést zcela novou show, která posune bublinařinu v Čechách zase o pár kroků dál.