Podle městské mluvčí Romany Macové získalo Ústí nad Labem na rekonstrukci domu i dotační peníze. „Celkové náklady na rekonstrukci činily 4,2 milionu korun, projekt ale podpořil Fond Ústeckého kraje dvěma miliony korun,“ informovala.

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Kulhánek doplnil, že přispěli na výstavbu krizových bytů, aby sloužily nejen obyvatelům krajského města, ale i okolním městům a obcím, které krizové bydlení nemají. „Obecně se kraj podílí v oblasti sociálních služeb finanční pomocí nejen obcím a městům, ale například také charitativním organizacím či neziskovkám. Prostě tam, kde je potřeba pomoci lidem v nouzi,“ přiblížil.

Jak vysvětlila vedoucí ústeckého sociálního odboru Lenka Jaremová, byty jsou určeny především pro ženy nebo osamělé rodiče s dětmi v krizi, například po požáru, záplavách. Ale také obětem fyzického nebo psychického týrání, hádek, rodinných nebo manželských konfliktů a dalších, kterým tak úředníci příslušných odborů ústeckého magistrátu mohou poskytnout okamžité ubytování.

Starostka obce Velké Březno Zuzana Mendlová.
Polovina Velkáče se rozhádala zbytečně, mrzí starostku. Co bude s přívozem?

„Uživatel bytu zde najde nádobí, pračku, ručníky, povlečení a další potřebné, jelikož v podobných případech nemají potřební v rukou nic než doklady, pár kousků oblečení a jenom trochu peněz,“ popsala. „Několik podobných případů už město v minulosti řešilo, do měsíce se ale městským úředníkům podařilo těmto klientům pomoci k novému bydlení,“ pokračovala Jaremová.

Byty v přízemí jsou zamřížované právě pro případ, kdyby se pachatel týrání dozvěděl, kde jeho oběť přebývá a snažil se dostat do bytu násilím. „Na budovu zároveň míří kamera, a tak je pod dohledem operačního střediska městské policie, která sem může v podobných případech rychle poslat hlídku strážníků i republikovou policii, nebo úředníky ze sociálního odboru,“ líčil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Ústecká bigbeatová legenda Bonifanti slaví letos své 60. výročí. Dnes vystupuje ve složení: Ivan Dostál (na snímku vpravo) basa a zpěv, Vladimír Kettner (na snímku druhý zleva) kytara a zpěv, Pavel Šula kytara, Milan Morava bicí.
Ústečtí Bonifanti hráli pro herce Anthonyho Quinna. Dnes je členům přes 70 let

Město snaží odkupovat domy s problematickými nájemníky od vlastníků, kteří inkasují vysoká nájemné, ale jinak se o své nemovitosti nestarají. Tím chce jinak rozšířit bytový fond, jednak předcházet, nebo odstranit sociálně vyloučené lokality. „Čtvrť Krásné Březno patří mezi městské části s dobrou občanskou vybaveností. Investicemi města chceme přispět ke zklidnění lokality včetně ulice Matiční. Jeden bytový dům jsme již opravili a také jsme provedli demolici některých zchátralých budov,“ dodal náměstek primátora Tomáš Vlach, který má na starosti sociální záležitosti.

Matiční ulice je dodnes v České republice vnímána jako ostudný symbol. Pro jedny coby zpolitizovaný humbuk, pro druhé rasismu a nesnášenlivosti. Především kvůli neochotě problémových nájemníků romské národnosti ke klidnému soužití se zdejšími domkaři, případně úřadům neschopným účinně zasáhnout. Ty situaci řešily stavbou zdi, která měla obě skupiny od sebe oddělit. Kauza vyvrcholila rozebráním stěny, odkoupením domků od jejich majitelů a postupným vystěhováním romské komunity. Poté domy až do současnosti chátraly.

Ředitel Montessori mateřské školy Ústí nad Labem Daniel Hoffman
Ředitelem ve 32 letech. Ústečan na Klíši otevře Montessori školku, děti se hrnou