Proslulá Matiční ulice v ústecké čtvrti Nový Svět je už patnáct let bez plotu, který měl oddělit hlučné obyvatele sociální ubytovny od domků starousedlíků.

Sporné výročí však nemá kdo slavit. Pavlačové domy jsou opuštěné se zazděnými dveřmi a okny. Na prostranství, kde dříve byla hřiště, lavičky a pískoviště, roste plevel a hromady odpadků. Ze tří domků starousedlíků je znovu obydlen jeden. V druhém je nízkoprahový klub Člověka v tísni a třetí nabídlo město k prodeji.

ČÍSLO DNE: 15Přesně tolik let uběhlo od rozebrání plotu v Matiční ulici. Na místě vydržel jen něco přes měsíc. Nejdříve ho rozebírali romští aktivisté a když byl hotov, strhla se lavina protestů s mezinárodním ohlasem. Po dohodě s vládou město za deset milionů korun vykoupilo domky starousedlíků.

„Po celém poprasku zbyla jen další vybydlená lokalita," shrnul tehdejší starosta obvodu Neštěmice Pavel Tošovský. Tvrdí, že i nyní by postupoval stejně. „Prošli jsme si martyriem urážek a mediálních útoků. Nakonec nám daly soudy za pravdu. Ústavní soud dokonce zrušil rozhodnutí Sněmovny, která zrušila naše usnesení o stavbě plotu. Od té doby poslanci nemohou zasahovat do rozhodování obcí," připomněl Tošovský.

Za klidnou lokalitu považuje Matiční Jan Novotný z městské policie. „Jezdíme tam jen výjimečně. Problémy se přesunuly s lidmi jinam," poznamenal Novotný.

Bouři kolem Matiční vyvolaly v roce 1999 četné stížnosti starousedlíků na hluk, nepořádek a množící se útoky. Tehdejší primátor Ladislav Hruška na setkání s občany slíbil, že ubytovnu oddělí vysokou zdí. Nakonec byl postaven jen dva metry vysoký plot. Poté, co musel být rozebrán,slouží zoologické zahradě.

V Matiční byly nejenom vykoupeny rodinné domky, ale mezi pavlačovými domy vyrostlo hřiště, pískoviště, lavičky a chodníky. Nejvíce zdevastovaný dům byl stržen.

„Sociálně vyloučených lokalit bohužel za uplynulých patnáct let spíše přibylo. Slíbili jsme, že tyto problémy začneme řešit, a myslíme to vážně. Starostové obvodů se chystají na jednání s úřadem práce o podstatném navýšení počtu veřejně prospěšných pracovníků. Konzultace proběhnou s Agenturou pro sociální začleňování. Iniciovat budeme také kontroly ubytoven, zda splňují všechny podmínky," sdělil Deníku primátor Josef Zikmund.