VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matula: Konec světa nenastal, začne existovat harmonie

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Miloš Matula vydal knihu „2013: Hvězdná brána k Novému věku", která pojednává o mayském kalendáři.

4.2.2013
SDÍLEJ:

Miloš Matula.Foto: archiv Miloše Matuly

Nedávno jste vydal knihu s názvem 2013: Hvězdná brána k Novému věku, která se mimo jiné zabývá i mayským kalendářem a datem „konce světa" 21. 12. 2012. Sám vidíte, že se nic nestalo…
A ani se nemělo nic stát. To byl hlavní důvod, proč jsem knihu napsal: Pravdivě informovat lidi o mayském odkazu a učení o konci kalendářního cyklu.

Jaký je tedy ten správný mayský odkaz?
Nejdřív musíme pochopit rozdíl chápání kalendáře jako jednotky počítání času. Čas hrál v mayské filozofii a v pohledu na svět klíčovou úlohu. Avšak nejvýznamnější skutečností, která charakterizuje myšlení Mayů, je cykličnost. Jednotlivé časové periody, i ty nejdelší známé používaly např. i cykly o délce 64 milionů let a měly periodický charakter. V pohledu Mayů na okolní svět bylo tedy typické neustálé opakování. Stále dokola přicházely tytéž periody a s nimi i stejné události. Takové vnímání světa vlastně znamená dokonalou znalost budoucnosti: Víme-li totiž, co se odehrálo v předchozím cyklu, víme také, co bude v cyklu následujícím. Mayové používali překvapivě důmyslný kalendář, jenž obsahoval asi třináct různých kalendářů, avšak všechny pracovaly se standardní jednotkou o dvou stech šedesáti částech, nazvanou tzolkin, což znamená v překladu posvátný kalendář. Základem je matrice třináctkrát dvacet, nazývaná mayský faktor. Mayský kalendář byl třináctiměsíční, v němž měl každý měsíc dvacet osm dnů. Každý den v roce má své jméno složené z několika částí. Skládání těchto částí tak, aby vytvořily jméno pro konkrétní den, si lze usnadnit a zpřehlednit do sebe zapadajícími ozubenými koly. Každý zub každého kola nese určitou část budoucího jména dne. Takto složitý systém zajišťoval, že se den se stejným názvem opakoval vždy až po padesáti dvou letech.

Co Mayové chtějí lidstvu sdělit?
Podle tzolkinu prochází sluneční systém přes velký koloběh více než 5 100 let, od r. 3113 před Kristem do r. 2012 po Kristu. V tomto velkém koloběhu proniká pohybující se sluneční systém a Země galaktickými chvějícími se paprsky, přicházejícími ze samotného jádra Galaxie. Průměr příčného řezu tohoto záření se rovná 5 125 rokům na Zemi, což znamená, že by Zemi trvalo 5 125 let tímto zářením zcela projít. Mayové věřili, že sluneční systém prodělá po tomto velkém cyklu obrovské změny, nazývané Galaktickou synchronizací. Podle mayského proroctví je v tomto velkém koloběhu třináct fází s podrobným vylíčením vývoje každé fáze.

A my se nacházíme na konci této fáze?
V mayském kalendáři je rok 1997 prvním rokem posledního období závěrečné třinácté fáze, poslední fáze velkého koloběhu. Toto poslední dvacetileté období je nazýváno „Období očišťování Země". V tomto období bude, jak říkají sami Mayové "Země zcela očištěna, včetně lidských srdcí: Špatné bude vypuzeno, dobré bude ponecháno". Po očištění vykročí Země z galaktických paprsků a dosáhne časové synchronizace. Podle Mayů a jejich důmyslného kalendáře měl skončit tento cyklus lidské civilizace 31. prosince 2012. Poté lidstvo vstoupí do zcela nové civilizace, která je s touto stávající nesrovnatelná. V den zimního slunovratu se Slunce spojí s křížovým bodem galaktické sluneční dráhy a rovníkem, vytvoří „nebeskou bránu" v „temné trhlině" Mléčné dráhy, což pro Zemi vypadá jako otevření dveří do nebes.

Obal knihy.

Objev a interpretace mayského kalendáře je výsledkem mnohaletého bádání v podstatě jen několika málo jedinců…
Je tomu tak. Asi největší zásluhy má již zmiňovaný Carl Johan Calleman, se kterým jsem se osobně setkal a připravil s ním rozhovor, který najdou čtenáři v knize.

Používají Mayové dodnes svůj kalendářní systém?
Prvky tzolkinu 260denního počtu, který Mayové používají dodnes, byly nalezeny již na olméckých nalezištích z doby asi před třemi tisíci lety. Je tedy evidentní, že Olmékové jsou mateřskou kulturou mayské civilizace. I když kalendář má pravděpodobný původ kdesi u Olméků, mayský se nazývá právě kvůli zdokonalení, které provedli v kalendáři samotní Mayové. V mayské mytologii je domestikace kukuřice spojována s původem národa. Ovšem kukuřice byla objevena v této oblasti již před sedmi tisíci lety! Mayové byli také kulturou s pyramidami, hieroglyfy, mytologií a astronomií. Jejich kalendář přesně popisuje historické cykly vývoje jejich civilizace.

A co bylo smyslem tzolkinu?
Tzolkin 260 dnů je jedním z mayských kalendářů, dodnes velmi záhadný, mysteriózní a těžce pochopitelný. Je založen na třinácti číslech a dvaceti denních znacích nebo symbolech.

Zmínil jste mayské učení, které nám říká, že život na Zemi probíhá v cyklech. Je tomu tak?
Ano, zmíněná teorie je založena na tom, že podle Mayů probíhá život na Zemi v cyklech, při čemž jeden cyklus obsahuje 1 872 000 dnů, tj. 5 152 let a 3 měsíce (93 a tři čtvrtiny dne). My žijeme v pátém cyklu (13. 8. 3114 př.Kr. 22. 12. 2012). Mayové, ale i například Aztékové a Toltékové, těmto cyklům říkají cykly Slunce. A podle nich jsme my nyní již na konci cyklu Pátého Slunce.

Co nám tedy chtějí naznačit nyní, kdy končí jejich cyklus? "Konec světa" evidentně nenastal…
A ani nenastane. Tedy ne takový, jak si představovala západní bulvární masmédia. Podle Mayů dojde k velkým změnám na úrovni osobního, rodinného a komunitního života. A co to znamená? Začne existovat harmonie a vyváženost mezi lidstvem a přírodou…

Autor: Vladimír Mayer

4.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník NZDM - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Světluška, Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vyšší odborné nebo vysokoškolské (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, - motivace k práci s cílovou skupinou dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí, - časová flexibilita a spolehlivost, práce do večerních hodin, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Tonasa č.p. 172/2, Neštěmice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení v oboru zámečník, mechanik, praxi min. 3 roky, svářecí průkaz výhodou., Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., stravenky, 2 Sick day, dovolenou navíc., Živitopisy zasílejte na e-mail: jana.vopenkova@tonaso.cz. Pracoviště: Eson s.r.o. - provozovna úl, U Tonasa, č.p. 172, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Jana Vopěnková, +420 475 245 330,606 678 126.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 15 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova 2431/94, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání. , Nabízíme: zkrácený pracovní úvazek 20hod/týdně, mzdu 15 000,- Kč., Kontakt: telefonicky nebo na uvedený e-mail .. Pracoviště: Studio dent s.r.o, Masarykova, č.p. 2000, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jelena Kondratyev, +420 776 894 516.

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická 460/22, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o práci do výroby na oddělení odlévání, výrobu plastových dílů v malých sériích, jedná se o fyzicky namahavou práci, nejedná se o pásovou výrobu. , Požadujeme zdravotní způsobilost pro práci ve směnném provozu (odpolední a noční směny)., Nabízíme: mzdu 19 000,- Kč., pracovní smlouvu na dobu neurčitou, stravenky v hodnotě 80,-Kč.,, benefitní program - 500,-Kč/měsíc na sport, kulturu, zdraví, práci v malém kolektivu., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Materialise s.r.o., Předlická, č.p. 460, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Olga Semanová, +420 474 720 005.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Změny řidičáků: Zmizí z nich údaj o bydlišti, papírová fotka už nebude potřeba

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Senioři z kraje tvoří druhý největší podíl všech dlužníků přes 65 let

Ústecký kraj - Chceme více, dlužíme více. Takový trend je podle pravidelné analýzy společnosti KRUK Česká a Slovenská republika nejenom v Ústeckém kraji, ale v celé republice.

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme fotbalisty Sebuzína

Ústecko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Ústeckého deníku s projektem Deník nám fandí.

Vloupání v kraji meziročně ubylo. Zloděje odrazuje lepší zabezpečení

Ústecký kraj - Více než stovku nových případů vloupání každý měsíc vyšetřují policisté v Ústeckém kraji. Hrozivé číslo? Jistě. Přesto však počet vloupaček v kraji klesá. S jedinou výjimkou.

„Ajťáci“ z ústecké průmyslovky se předvedli v Lotyšsku

Ústí nad Labem - Do Rigy odjelo na pracovní stáž 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“. Tamní firmy si české studenty velmi pochvalují. Díky zahraničním zkušenostem si účastníci snáze najdou práci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT