VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matula: Život bychom měli všichni brát s nadhledem

Ústí nad Labem /SOUTĚŽ/ - Rozhovor se spisovatelem Milošem Matulou nad jeho novou knihou pohádkou ze starověkého Egypta „Zakletý ostrov", určenou pro celou rodinu. Vyhrajte ji s Deníkem!

22.4.2013
SDÍLEJ:

Miloš Matula autor pohádky vlevo, uprostřed sudička zpěvačka Hanka Křížková a vpravo autorka ilustrací Inka Delevová. Foto: Michal Kántor

Miloši, co byste napsal do věnování k vaší nové knize?
Pohádka „Zakletý ostrov" je věnována všem, kteří nepřestali hledět na svět dětskýma očima. Tedy nejen dětem, ale i dospělým! Myslím, že bychom měli brát život více s nadhledem, hledět prizmatem dítěte, které je stále v úžasu a kouká na svět i lidi s bezpodmínečnou láskou.

O čem je tato pohádka?
Tento příběh, téměř zavátý časem, se odehrává ve starodávné zemi Kemet. Ležela po obou březích řeky bohů, Nilu, který se klikatil od jihu v bájné zemi Kuš, až k severní Deltě, vlévající se do Středozemního moře. Tehdy vládl této zemi Kemetu velký faraon Achnaton se svou královskou manželkou Nefertiti. Faraon, který se zhlédl v uctívání boha Slunce, jemuž říkal Aton, jednoho dne k sobě povolal na slyšení hodnostáře jménem Ahmose. Požádal jej, aby se vydal na výpravu a přivezl z dalekých zemí vzácné zboží. Avšak Ahmosova loď se po strastiplné cestě potopila a všichni, kromě Ahmose, zemřeli. Moře ho vyvrhlo na tajuplný ostrov. Tam po čase potkal vládce ostrova ohromného hada, který uměl mluvit lidskou řečí …

To vypadá tajuplně a napínavě. Prozradíte nám, jak se příběh dále vyvíjí?Obal knihy Zakletý ostrov.
Ano, ale jen trochu, vše ostatní si již musí přečíst čtenáři v knize. Ohromný had sám sebe nazýval vládcem Pwénetu, země oplývající všemožným bohatstvím.
S Ahmosem se posléze spřátelil, osvětlil mu tajuplný původ ostrova Ka, a navíc jej i obdaroval vzácným zbožím pro jeho panovníka, faraona Achnatona.

A konec?
Nakonec vše jako v pohádce dobře dopadlo.

Kniha je nádherně ilustrovaná kdo je autorem obrázků?
Veškeré ilustrace jsou dílem mé dlouholeté kamarádky Inky Delevové, která pochopila můj záměr a ducha starověkého Egypta. Ilustracím vdechla život a můžete cítit, jako by byly všechny obrázky živé a vy se chtěli do nich ponořit a žít s nimi jejich život…

To je vaše první pohádka?
Ano, je to moje pohádková prvotina a moc jsem si na ní dal záležet.

Miloš Matula absolvoval FAMU, je filmovým a hudebním producentem, spisovatelem, žurnalistou, ale rovněž reklamním a PR specialistou. Dlouhá léta se zabývá alternativní medicínou, spiritualitou a meditací, kterou rovněž učí na svých seminářích v České republice i v zahraničí. Od útlého věku se zajímá o starověký Egypt a tento koníček vyústil v téměř pětadvacetileté studium "amarnského období" v Egyptě – tedy doby vlády faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti. V roce 2005 začal pracovat na scénáři plánované výstavy o Achnatonovi a Nefertiti v ČR. Z materiálů pro scénář nakonec vznikla jeho první kniha Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, která vyšla v roce 2010. Poté vydal knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe I. - Kniha plná energie (2011) a Hvězdy ezoterického nebe II. - Kniha plná zdraví (2012). V roce 2008 poprvé odjel do Střední Ameriky, aby poznal potomky Mayů a seznámil se s učením a moudrostí jejich předků, které zúročil ve své nejnovější knize 2013: Hvězdná brána k Novému věku, která se zabývá nejen učením a tradicemi starověkých Mayů i jejich kalendářem, ale rovněž časovým zrychlením, starověkými civilizacemi a transformací vědomí v období let 1997-2026. V současné době dokončil pohádku ze starověkého Egypta s názvem Zakletý ostrov.

Více o autorovi se můžete dozvědět zde: www.milosmatula.cz

Soutěž: Pošlete do pátku 26. dubna na adresu soutez.ustecky@denik.cz správnou odpověď na otázku Jak se jmenuje bůh, kterého Achnaton s Neferiti uctívali? a vyhrajte jednu ze tří knih Miloše Matuly Zakletý ostrov.

Ale není to vaše první kniha o Egyptě, že?
Máte pravdu, není. Moje vůbec první kniha byla „Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce", která vyšla před třemi lety. Achnaton je mojí dlouhodobou láskou a věnoval jsem mu skutečně mnoho času a energie. Myslím, že je to na knize vidět.

Od kdy vás fascinuje starověký Egypt?
Když mi bylo asi tak osm až deset let, dostala se mi do ruky kniha o faraonu Tutanchamonovi a jeho úžasné hrobce se všemi těmi poklady. Byl jsem fascinován úžasnými artefakty z dávné historie země, která mně, dítěti, připadala jako z jiného světa, ale zároveň mi byla velmi blízká. Od této doby, od kontaktu s touto knihou, na kterou jsem nikdy nezapomněl, se datuje můj zájem o vše, co se týkalo starověkého Egypta.

Čím byl faraon Achnaton tak výjimečný?
Postavil se zkorumpovanému Amonovu kněžstvu. Šel za svým snem, za svou vizí: postavil nejprve čtyři chrámy zasvěcené bohu Atonovi, jehož služebnictvo čítalo téměř sedm tisíc osob. Z toho lze usuzovat, že se nejednalo o skromné svatostánky na počest boha Atona, ale o obrovské chrámy nového kultu uváděného do věčného Karnaku.

Achnaton byl i prorokem nové víry v boha Atona. Říká se, že duší této jeho náboženské „revoluce" mohla být jeho manželka Nefertiti. Kdo vlastně byla?
Většina lidí zná ten jemný ženský obličej, vyjadřující něhu a klid, který zajistil této významné egyptské královně nesmrtelnost. Avšak to, co považujeme za vrcholné dílo, byl jen nedokončený model sochaře Thutmose s jediným vsazeným okem, dnes uložený v Egyptském muzeu v Berlíně. Nefertiti se již v útlém věku provdala za krále Achnatona. Nefertiti se sňatkem s mladým králem stává jeho jedinou a milovanou ženou velkou královskou manželkou. Nebyla však pasivní partnerkou svého manžela ona sama se stala duší Achnatonovy vlády. Od počátku s králem sdílela jeho náboženskou politiku a nadšeně se chopila doktríny víry v boha Atona, považovaného za jediné či hlavní božstvo.

Co byste chtěl, aby se dalo ze starověkého Egypta přenést do současnosti?
Maat tedy pravda, spravedlnost a řád, jakož i víra v dobro a morální kvality. O to se snažili nejen Achnaton a Nefertiti, ale všichni egyptští faraoni.

Cestujete do Egypta a pořádáš tam prý i své semináře, je to pravda?
Do Egypta jezdím téměř každoročně, zrovna 24. dubna tam odlétám. V Egyptě vedu Velkou meditační cestu po čakrách Egypta a po stopách bohů a faraonů Slunce. Jedeme na místa, kam se turisté běžně nedostanou. Ale pořádám i další cesty: v červnu Řecko a Tyrolsko, v září Peru a Bolívie, v listopadu mayskou Střední Ameriku v souvislosti s mojí další knihou2013: Hvězdná brána k Novému věku.

Zpracoval Jiří Švitorka

Autor: Redakce

22.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník NZDM - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Světluška, Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vyšší odborné nebo vysokoškolské (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, - motivace k práci s cílovou skupinou dětí a mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí, - časová flexibilita a spolehlivost, práce do večerních hodin, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Tonasa č.p. 172/2, Neštěmice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení v oboru zámečník, mechanik, praxi min. 3 roky, svářecí průkaz výhodou., Nabízíme: mzdu 18 000,- Kč., stravenky, 2 Sick day, dovolenou navíc., Živitopisy zasílejte na e-mail: jana.vopenkova@tonaso.cz. Pracoviště: Eson s.r.o. - provozovna úl, U Tonasa, č.p. 172, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Jana Vopěnková, +420 475 245 330,606 678 126.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 15 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova 2431/94, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání. , Nabízíme: zkrácený pracovní úvazek 20hod/týdně, mzdu 15 000,- Kč., Kontakt: telefonicky nebo na uvedený e-mail .. Pracoviště: Studio dent s.r.o, Masarykova, č.p. 2000, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jelena Kondratyev, +420 776 894 516.

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická 460/22, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o práci do výroby na oddělení odlévání, výrobu plastových dílů v malých sériích, jedná se o fyzicky namahavou práci, nejedná se o pásovou výrobu. , Požadujeme zdravotní způsobilost pro práci ve směnném provozu (odpolední a noční směny)., Nabízíme: mzdu 19 000,- Kč., pracovní smlouvu na dobu neurčitou, stravenky v hodnotě 80,-Kč.,, benefitní program - 500,-Kč/měsíc na sport, kulturu, zdraví, práci v malém kolektivu., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Materialise s.r.o., Předlická, č.p. 460, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Olga Semanová, +420 474 720 005.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Změny řidičáků: Zmizí z nich údaj o bydlišti, papírová fotka už nebude potřeba

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Senioři z kraje tvoří druhý největší podíl všech dlužníků přes 65 let

Ústecký kraj - Chceme více, dlužíme více. Takový trend je podle pravidelné analýzy společnosti KRUK Česká a Slovenská republika nejenom v Ústeckém kraji, ale v celé republice.

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme fotbalisty Sebuzína

Ústecko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Ústeckého deníku s projektem Deník nám fandí.

Vloupání v kraji meziročně ubylo. Zloděje odrazuje lepší zabezpečení

Ústecký kraj - Více než stovku nových případů vloupání každý měsíc vyšetřují policisté v Ústeckém kraji. Hrozivé číslo? Jistě. Přesto však počet vloupaček v kraji klesá. S jedinou výjimkou.

„Ajťáci“ z ústecké průmyslovky se předvedli v Lotyšsku

Ústí nad Labem - Do Rigy odjelo na pracovní stáž 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“. Tamní firmy si české studenty velmi pochvalují. Díky zahraničním zkušenostem si účastníci snáze najdou práci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT