Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá hlavně kvůli ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. „Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan. V lidské péči je chováno pouze 180 jedinců. Naše zoo se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě,“ popsala ředitelka Ilona Pšenková.

Medvědi malajští se totiž v lidské péči příliš často nerozmnožují. "Kromě toho nás těší, že je to samec. Ve světové zoo populaci je totiž zhruba o třetinu více samic než samců,“ sdělila hlavní zooložka Petra Padalíková.

Slonice Delhi v transportní bedně při odjezdu z ústecké zoologické zahrady
Poslední sbohem a pak do nového domova. Slonice Delhi už je ve Francii

Poslední mládě je už pátým ústeckým přírůstkem a za poslední dva roky dokonce jediným mládětem ve světové zoo populaci. „Samice Barma je zkušená matka. I proto je zatím v absolutní psychické pohodě a o mládě se pečlivě stará. Již krátce po porodu jsme viděli, že má mládě dobrý sací reflex a že je o něj dobře postaráno,“ řekla chovatelka medvědů malajských Veronika Koťová. „Zatím jsem jediná, koho Barma pustí do expozice, abych tam rychle uklidila a mládě zkontrolovala. I díky tomu se mi podařilo zjistit, že se jedná o samce a že v pěti týdnech vážil 3,4 kg,“ dodala Koťová.

Medvědům teď chce zoo dopřát potřebný klid, a tak zatím část pavilonu zůstává uzavřená. "Prosíme proto naše návštěvníky o pochopení a trpělivost. Věříme, že si již brzy náš poslední přírůstek prohlédnou zblízka,“ doplnila hlavní zooložka Padalíková.