Začátek jara je časem medvědího česneku. Na některých místech lidé pořádají na svěží zelené listy doslova nájezdy. 

Neocenitelnou službu odvede medvědí česnek zejména v kuchyni. Dá se použít na přípravu pesta, do polévek, salátů, pomazánek i dalších pokrmů. Využívá se i při přípravě pleťových krémů a tinktur.

V rezervaci nesbírat
Sběr medvědího česneku v přírodních rezervacích a národních přírodních rezervacích zakazuje zákon!

Medvědí česnek, latinsky allium ursinum, je vytrvalá léčivá bylina. Nad zemí má obvykle 15 až 40 centimetrů, vídáme dva až tři velké podlouhlé listy. Kvete drobnými bílými kvítky. V té době už jsou ale rychle vadnoucí listy pro konzumaci nevhodné. 

Bylina je oblíbená, jak už název napovídá, pro svou česnekovou chuť. Ta je mnohem mírnější než u běžného kuchyňského česneku. Má pomáhat zlepšovat trávení, léčit onemocnění dýchacích cest a preventivně působit proti vzniku onemocnění srdce a cév. Je zdrojem vitaminu C a působí jako přírodní antibiotikum.

Pozor na záměnu

Nezkušení sběrači by si měli dát pozor na záměnu lahodného medvědího česneku s jedovanými bylinami. Zejména konvalinkou vonnou a ocúnem jesenním. Test můžeme provést jednoduše - promneme list mezi prsty a pokud se jedná o medvědí česnek, objeví se typická vůně. 

Není bez zajímavosti, že medvědí česnek je jako časná jarní bylina velmi ceněn včelaři a samozřejmě jejich pilnými svěřenkyněmi. Je bohatý na nektar a pyl. Kdo by se však těšil na lahodnou medovou pochoutku s typicky česnekovou vůní, bude zklamán. I když se v alpských oblastech tento druhový med produkuje, aroma česneku po delším skladování medu mizí. 

Polévka z medvědího česneku
Sytě zelená polévka z medvědího česneku: recept, který nadchne svou chutí

Kam na čerstvý medvědí česnek zajít? Zpravidla roste ve vlhkých lesích, zejména lužních. Hledejte kolem potoků a na vlhkých loukách. V regionu je známa řada míst výskytu. Například nedaleko Úštěka, na Českolipsku a Rumbursku nebo v oblasti na rozhraní Mostecka a Teplicka. Většina hledačů své "fleky" tají, aby jim rostlinky někdo nesesbíral.

Česnek medvědí na zahrádce

Pokud se vám nechce do divoké přírody, můžete si medvědí česnek pohodlně pěstovat rovnou na své zahrádce. Snadno se množí cibulkami i semeny. Ta jsou, stejně jako už předpěstované rostlinky, běžně k zakoupení. 

Výsadba je nejvhodnější v období od května do listopadu, ideálně na stinné stanoviště, které často nevysychá. Medvědí česnek potřebuje hojnou zálivku.

Při sklizni zkušení pěstitelé radí listy netrhat, ale raději ustřihnout nůžkami. Hrozí totiž vytržení celé rostlinky z měkké mokré půdy.

Listy česneku důkladně properte ve studené vodě a osušte. Poté je můžete nahrubo nasekat a uchovat je v igelitovém sáčku v mrazáku.
zahrádkářka Jitka V., Děčín

Co si tak uvařit…

Špagety s pestem z medvědího česneku

Sběr medvědího česneku. Jeho časem je právě jaroZdroj: Deník/Michal FantaDo osolené vroucí vody dáme vařit asi půl kilogramu špaget. Pesto si připravíme z 50 gramů lískových oříšků a stejného množství parmazánu, které spolu lehce promixujeme. Přidáme nahrubo nasekaný medvědí česnek podle chuti, několik kapek citronové šťávy a nastrouhanou kůru podle chuti a 1 deci panenského olivového oleje. Mírně osolíme a opepříme. Vše společně rozmixujeme do konzistence pesta. 

Uvařené špagety promícháme s pestem a podáváme. Můžeme ještě posypat strouhaným parmazánem. 

Na co používáte medvědí česnek vy? Napište nám na redakční e-mail zdenek.plachy@denik.cz, ty nejlepší tipy přidáme k tomuto článku.  Přivítáme také fotografie na toto téma. Do zprávy nezapomeňte připsat vaše jméno a příjmení a odkud jste. 

S využitím medvedi-cesnek.cz a wikipedia.org