Stovky Romů a kněz („Tolik lidí na mši nemívám," tvrdil a křižoval se) i lidé z jiných lokalit Ústí si užily kabaret, hudbu indiánů, Romů i Židů, divadlo Buchty a loutky, taneční soubor andělů s vozíčkáři Bílá holubice, komika Richarda Němce i Marii Pojkarovou s YouTube hitem Pejskové se koušou. Vše uváděli moderátoři Petra Nesvačinová, herečka a režisérka, a herec Jiří Maryško z Činoheráku Ústí.

Živě z Předlic

Více než hodinovou předlickou show, do níž svítily umělohmotné červené rohy místních čertů a čertic, většinou dětí, připravila tvůrčí skupina Čestmíra Kopeckého a v přímém přenosu vysílala ČT Art. Vstup na program a la Na stojáka, během něhož hořely nedaleko pódia sudy podobné těm, u kterých si bezdomovci ohřívají zkřehlé údy za velké zimy, byl zdarma.

Akce měla být původně v mosteckém Chanově, ale tam ji údajně nepovolili. Možná se báli, že na místní obyvatele bude moc kontroverzní pražská skupina Buzerant, kapela herců Petra Čtvrtníčka (bicí) a Leoše Nohy (zpěv), rodáka z Ústí. Že Romové jejich šílený humor s vulgaritami nepřijmou. Ale ti na hudbu skupiny, na parodii na lidovku „Já jsme muzikant a přicházím k vám z české země" či na pozměněný hit Olympic „Slzy tvý mámy", tančili stejně nadšeně, jako na romskou kapelu.

Povedený večírek

Alespoň se tu něco děje," hodnotil po akci večírek usměvavý starší Rom. A Romka s dítětem na ruce, také mělo umělohmotné čertovské růžky, si pochvalovala: „Pobavila jsme se. Nejlepší byly písničky". Ale to už se všichni spokojeně rozcházeli do svých domovů.

Diskutovat k tématu můžete na našem Facebooku.