„K Měsíci věží a rozhleden byl vydán sběratelský 4pohled, na který musí soutěžící nasbírat alespoň jedno razítko z návštěvy věže nebo rozhledny v měsíci Věží a rozhleden,“ řekl autor akce a zakladatel Pohádkového království Marcel Goetz. Dodal, že vzniklo celkem 39 speciálních a jeden univerzální 4pohled s českou vlajkou a dva mapové speciály s rozhlednami a vyhlídkovými věžemi v celé republice.

Měsíc věží a rozhleden začne 28. září, a ač je pořadatelská agentura z jižních Čech, nemusíte zoufat. Akce se koná v celé zemi, zapojit se do ní můžete i v Ústeckém kraji a zúčastnit se soutěže o hodnotné ceny včetně horského kola. Jediným z míst, které se v kraji do projektu zapojilo, je Informační a dopravní centrum Podřipska v Roudnici nad Labem.

„Na roudnickém pohledu naleznete horu Říp, Kratochvílovu rozhlednu a věž Hlásku a rozhlednu Na horách. Pohled zakoupíte v našem informačním centru, kde si do svého deníčku můžete zakoupit také absolventskou vizitku,“ pozvala návštěvníky Hana Palová z infocentra. Losování odměn proběhne během výstavy Holiday World v Praze v únoru 2020.

Na věž s vlajkou

Celá akce končí 28. října výstupem s českou vlajkou. „V tento den můžete s vlajkou České republiky vystoupat na kteroukoliv věž nebo rozhlednu kdekoliv na světě. Pokud se u toho nezapomenete vyfotit a fotku zašlete na Facebook Pohádkového království, můžete též vyhrát hodnotnou cenu,“ podotkl Goetz. Nejlepší fotografie se vyhodnotí na veletrhu Regiontour v Brně v roce 2020.

Přestože se do projektu kromě Roudnice v Ústeckém kraji nikdo další nezapojil, zajímavých rozhleden je zde několik desítek. O jejich popularitě svědčí i umístění v soutěži Rozhledna roku 2018. Tím se pyšní Růženka na Pastevním vrchu v Růžové na Děčínsku. Netypická betonová vyhlídková věž u Národního parku České Švýcarsko se veřejnosti otevřela v dubnu 2018 a patří tedy mezi ty novější.

Příkladem, jak může v současnosti vzniknout atraktivní výletní místo, je rozhledna, kterou budují nadšenci z příspěvků drobných dárců nedaleko sjezdovky u Malečova v „kopečcích“ na hranici litoměřického a ústeckého okresu. „Chtěli jsme to vybrat od lidí, nechtěli jsme čekat na dotaci,“ vylíčil Zdeněk Petr ze spolku Malečovský rozhled. O rozhledně se mluvilo přes 10 let, až v roce 2015 přistálo na stole stavební povolení. Aby mohli patrioti sehnat na výstavbu rozhledny dostatek peněz formou darů, založili v roce 2016 spolek. Sbírku zahájili na konci stejného roku.

Novým přírůstkem je i vyhlídka v Lovosicích. Ta navázala na malou rozhlednu a restauraci, kterou na stejném místě v roce 1869 postavil představitel rodu Schwarzenbergů. Se stavbou se začalo na konci září v roce 2018, její vybudování trvalo kolem půl roku.